Indům se podařil unikátní vesmírný objev. Našli planetu, kde čas plyne závratnou rychlostí

Věda a technika 12. června 2018 | 09:04 — Lukáš Bauer
Indičtí astronomové si připsali unikátní objev, když se jim podařilo najít exoplanetu s extrémně krátkou oběžnou dráhou. Planeta, na které trvá rok pouze necelých dvacet dnů, obíhá mateřskou hvězdu vzdálenou od Země přibližně 600 světelných let.
Nově objevená planeta má nezvykle rychlou oběžnou dráhu / Shutterstock

• Indičtí astronomové se mohou pochlubit zcela unikátním vesmírným objevem. Detekovali totiž exoplanetu, jejíž oběžná dráha kolem mateřské hvězdy trvá pouhých 19,5 dne. Planeta, která je sedmadvacetkrát větší než Země, byla pojmenována EPIC 211945201b, známá je ale také pod označením K2-236b.

Indie se tímto objevem připojila k hrstce Zemí, které dokázaly objevit planetu mimo naši Sluneční soustavu. Lídrem v tomto druhu vesmírného průzkumu je USA. Dalekohled Kepler americké NASA totiž do dnešního dne potvrdil existenci více než 2 600 z celkového počtu 3 786 planet.

Nově objevený vzdálený svět s velice krátkou oběžnou dráhou byl poprvé objeven jako předpokládaná planeta za pomoci dat z Keplerova teleskopu. Teprve nyní indický tým astronomů existenci světa skutečně potvrdil.

Za jejich objevem je téměř rok a půl práce v indické observatoři Gurushikhar, která se nachází na hoře Abu. V tomto zařízení vědci studovali změny v intenzitě světla hostitelské hvězdy, počítali její hmotnost a další veličiny.

Planeta obíhá svou hvězdu ve vzdálenosti sedmkrát menší, než v jaké se nachází Země od Slunce, což znamená, že teplota na jejím povrchu může být daleko nad 600 stupni Celsia. Život na této planetě sice předpokládat nelze, ale přesto se jedná o velice zajímavý svět.

Pro vědce je například důležitá tím, že s její pomocí mohou lépe pochopit, jakým způsobem se planety formují v bezprostřední blízkosti svých hvězd. Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) v posledních letech učinila velký pokrok v poznání vesmíru a první kroky pro nebezpečnou misi na odvrácenou stranu Měsíce (čtěte: Indie plánuje riskantní misi na jižní pól Měsíce).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Největší námořní katastrofa v dějinách: V chladném moři zemřelo na 9400 obětí

Jak získat co nejlepší zvuk z vašeho televizoru? Větší...

Nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století se...

Vědci objevili, proč marihuana vyvolává silný pocit hladu

Několik praktických tipů, jak rychle přejít z iPhone na...

Hrozí erupce? Velká puklina se objevila jen 100 km od...

Hlídat si váš srdeční tep můžete pravidelně a snadno s...