Vědci získali další důkazy o existenci deváté planety v naší soustavě. Může být desetkrát hmotnější než Země

Věda a technika 24. května 2018 | 08:44 — Lukáš Bauer
Vědci před několika lety přišli s teorií, že v naší soustavě je pravděpodobně ještě jeden svět, který je skrytý v temnotě kdesi na hranici Sluneční soustavy. S ubíhajícími roky a bližším výzkumem se tato teorie stává stále více pravděpodobnou. Nyní získal mezinárodní tým expertů nové důkazy, které existenci velkého tělesa opět více přibližují realitě.
Teoretická planeta se může nacházet na okraji Sluneční soustavy / Internet

Před dvěma lety přišli astronomové z Kalifornského technologického institutu s fantastickou zprávou, že se v naší Sluneční soustavě s velkou pravděpodobností nachází devátá planeta. Naše Sluneční soustava by tak opět po letech měla devět planet. Dříve bylo devátou planetou Pluto, u kterého se v roce 2006 světoví experti shodli, že nesplňuje charakteristiku planety a tento status mu odebrali.

Podle odhadů se jedná o velké těleso, které se pohybuje na samé hranici Sluneční soustavy někde v oblasti Kuiperova pásu. Kuiperův pás je vzdálená oblast Sluneční soustavy sahající od oběžné dráhy Neptunu až do vzdálenosti přibližně 55 astronomických jednotek od Slunce. K této domněnce astronomy přivedly výsledky pozorování některých těles z okraje soustavy, jejichž oběžné dráhy vykazovaly značné nepravidelnosti. Tento jev bývá zpravidla způsoben silnou gravitací velkého tělesa.

Z podrobnějšího výzkumu a celé řady počítačových modelů vědcům vyplynulo že záhadná planeta by mohla být přibližně čtyřikrát větší než Země a dokonce čtyřikrát hmotnější. Pokud objekt skutečně tam v dáli existuje, jeho oběžná dráha kolem Slunce může trvat až deset tisíc pozemských let.

Mezi nepřímé důkazy o existenci planety patří také řada drobných nepravidelností v oběžných drahách ostatních planet, stejně jako fakt, že ledová tělesa v Kuiperově  pásu obíhají kolem Slunce v naprosto opačném směru než vše ostatní v naší soustavě.

Součástí Kuiperova pásu jsou mimo velkého množství menších těles také tři trpasličí planety Pluto, Haumea a Makemake. Vědci se ale v nejnovějším výzkumu zaměřili na objekt, který byl objeven teprve před třemi lety. Jedná se o asteroid 2015 BP519 Caju, jehož oběžná dráha je velice zvláštní. Tento objekt totiž obíhá Slunce v téměř kolmé poloze oproti oběžným drahám všech ostatních planet.

Právě tento objekt by mohl být pomyslným klíčem k rozluštění záhady kolem existence deváté planety. Pokud se devátou planetu podaří najít, bude to největší událost v dosavadním průzkumu vesmíru, přestože toto temné nekonečno ukrývá ještě mnoho záhad (čtěte: Vědci objevili vesmírné monstrum. Jedná se o nejrychleji rostoucí objekt ve vesmíru).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Home Credit nejbohatšího Čecha se chystá na burzu. Má to ale háček

Jak pečovat o dřevěný nábytek, aby vydržel dlouho krásný

Kam schovat věci před deštěm? Řešením je úložný...

Vůně z obchodu: Po kterých sáhnout a kterým se raději...

Proměna balkonu či terasy rychle a jednoduše? Zkuste pár...

Staré noviny mohou být doma ještě užitečné. S čím vším...

Léto patří koktejlům. Pomocníci, s nimiž je příprava...

Zavřít reklamu