Průzkumné letadlo NASA objevilo v arktické oblasti záhadné krátery v ledu

Věda a technika 24. dubna 2018 | 09:46 — Lukáš Bauer
Americký úřad pro letectví a vesmír provádí letecké průzkumy v arktických oblastech již více než 10 let. Obrovská ledová divočina má však připravené stále nové záhady. Minulý týden prolétal průzkumný letoun P-3 u pobřeží Beaufortského moře, když posádka stroje spatřila zvláštní ledové útvary. Doteď odborníci nemají jasno, co stojí za jejich původem.
Další 1 fotografie v galerii
Na snímku z průzkumného letounu jsou vidět podivné útvary / Internet

Fotografie záhadných děr v ledu na pobřeží Beaufortského moře zachytil vědec Johnem Sonntag, který stojí v čele programu IceBridge, jehož cílem je mapovat úrovně mořského ledu v obou polárních oblastech. Krátery v ledu, pro které vědci stále nemají jasné vysvětlení, objevil průzkumný letoun přibližně 80 kilometrů severozápadně od kanadské řeky Mackenzie River Delta.

Přestože vědci ohledně původu ledových propadlin nejsou jednotného názoru, existuje několik teorií, které jejich vznik vysvětlují. Podle odborníků profil oblasti naznačuje, že se jedná o relativně mladý led, který je nově vytvořen přes dříve otevřené vody.

Ohledně samotných děr si nejsou odborníci zcela jisti. „Nemám tušení, jaká dynamika by mohla způsobit zvláštní půlkruhy kolem samotných otvorů, nikdy jsem nic podobného neviděl,“ uvedl ve zprávě Sonntag.

Jednou z teorií, se kterou vědci pracují, je také možnost, že útvary mají živočišný původ. Tuleni používají otvory v ledu k nadechnutí. Teoreticky je tedy možné, že obrazce vytvořilo větší množství tuleňů, kteří otvory prolezli na ledovou pláň.

Vědci také zvažují možnost, že se jedná o nějaký přirozeně se vyskytující vzor místního klima, který ještě neměli šanci studovat. Může se tak například jednat o teplé prameny vyvěrající z mělkého moře, které způsobují ledové propady.

Odborníci na arktické oblasti pracují ještě s teoriemi o původu záhadných kráterů v ledu, které jsou však jen velice málo pravděpodobné. Jisté je zatím pouze to, že toto místo zaujalo pozornost světových expertů, z čehož je patrné, že se jedná o skutečně ojedinělý úkaz.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nádhernou vánoční atmosféru si užijete doslova za humny. Na zámku Pillnitz se otevřela Vánoční zahrada

Přírodní skvost Nízkého Jeseníku: Rešovské vodopády jsou...

Nejlepší lázeňská města v Evropě, kde můžete během zimy...

Budoucnost turistiky: Jak budeme cestovat v roce 2028? Trendy...

Nejkrásnější národní parky USA. Poznejte přírodou,...

Zimní Šumava: Užijete si sjezdovky, běžecké tratě a...

Už přemýšlíte, kam vyrazíte v létě? Na Maltě si užijete...

Zavřít reklamu