Africký kontinent se rozpadá. V Keni zmizela v zemi dálnice

Věda a technika 05. dubna 2018 | 14:09 — Lukáš Bauer
Afrika se potýká s vážným problémem. Kontinent se totiž rozděluje na dvě části, což naplno pocítili v Keni. V tomto africkém státě protla hlavní pozemní komunikaci několikametrová trhlina a vážně ji poškodila.
Dálnice v africké Keni byla pohlcena oddělující se pevninou / Shutterstock

Obrovská trhlina, která se objevila v jihozápadní Keni v období silných dešťů, udělala z tamní dálnice tankodrom. Celá oblast se podle místních lidí také výrazně chvěje, což naznačuje, že se oblast aktivně odděluje.

Důvodem je zvýšená aktivita ve Východoafrické propadlině, jenž vznikla přirozeným procesem mezi arabskou a africkou tektonickou deskou. Pevninský rift je prvním stádiem možného dělení dvou kontinentů. Stejným způsobem se oddělila Jižní Amerika od Afriky.

Opotřebováním desky dojde k jejímu prasknutí a vytvoří se nové kontinenty, které se od sebe začnou vzdalovat. Vzniklou trhlinu následně zaplní voda Indického oceánu a vytvoří se velký ostrov z dnešního území Somálska a Etiopie.

Pod propadlinou se nachází v plášti také obrovské množství magmatu, které se dostává k povrchu. Díky vysokým teplotám se deska nadále ztenčuje a zvedá. Do souvislosti s touto aktivitou vědci také dávají nezvykle vysoké pohoří ve východní Africe.

Samotné oddělení ostrova od Afriky se odehraje v řádu desítek milionů let. Během dlouhodobého procesu se v oblastech zlomu mohou objevit velká zemětřesení nebo pukliny. Všechny tyto doprovodné jevy vždy Afričanům připomenou, že jejich kontinent bude v budoucnu menší.

V Africe se bohužel nezmenšuje jen pevnina, ale také populace některých druhů zvířat. Jednou z nejsmutnějších událostí poslední doby je smrt posledního samce severního nosorožce tuponosého, který žil na této planetě (Zemřel poslední samec severního bílého nosorožce. V posledních letech ho střežili po zuby ozbrojení rangeři).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zatopený lom nabízí krásnou divočinu. A je téměř za humny

Poznejte tajemná místa české kotliny, kde vám bude...

Pro milovníky nedotčené přírody. Zažijte řeku Jizeru z...

Inspirace pro letošní dovolenou. Poznejte nejkrásnější...

Poznejte půvaby a zajímavosti naší nejkrásnější řeky

Skrytá a nádherná místa. Krkonoše umí pořádně překvapit...

Pohádková země, která vám nabízí exotiku, rozmanitou...

Zavřít reklamu