Technická závada neumožnila start ruské vesmírné lodi Progress na Mezinárodní vesmírnou stanici

Věda a technika 12. února 2018 | 16:18 — Lukáš Bauer
Nedělní start ruské nákladní kosmické lodi Progress byl odložen kvůli technické závadě na počítačových systémech. Zásobovací let pro ISS měl být zahájen z kazachstánského kosmodromu Bajkonur.
Další 1 fotografie v galerii
Ruská vesmírná loď Progress má dopravit důležité zásoby na ISS / Wikipedia

Start důležité zásobovací mise pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) ruské kosmické lodi Progress byl odložen. Důvodem byla podle oznámení ruské kosmické agentury Roskosmos závada na počítačovém systému. Další pokus je naplánován na úterý 13. února.

Počáteční přípravy probíhaly bez komplikací, automatický bezpečnostní systém ale po chvíli celý start zastavil. Podle dostupných informací šlo o závadu na počítačovém systému rakety. Progress měl podobné potíže i během loňského startu. I tehdy byl totiž start o dva dny odložen a nakonec se od zkrácené verze programu upustilo.

Na téměř 2,5 tuny zásob paliva, potravin a dalších nezbytností pro pobyt ve vesmíru čeká celkem šestičlenná posádka. Mezi kosmonauty, kteří v současné době stanici obývají, jsou tři Američané, dva Rusové a Japonec.

O dopravu Progressu na oběžnou dráhu se stará nosná raketa Sojuz, která se v nejrůznějších modernizacích vyrábí již od sovětské éry. V konkrétním případě se jedná o Sojuz 2.4a, který je vybaven novými systémy řízení, výkonnější hnací jednotkou a má tedy i vyšší nosnost.

Rakety Sojuz možná nejspíše v budoucnu nahradí rakety pro opakované použití. Ruský vesmírný program totiž oživil projekt recyklovatelných raket poté, co Elon Musk zaznamenal v tomto segmentu kosmických letů značný úspěch (čtěte: Elon Musk inspiroval ruský vesmírný program. Vrací se k projektu recyklovatelné kosmické rakety). 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chytré aplikace, jež dokáží výrazně prodloužit život baterie vašeho smartphonu

Český vynález, o kterém dnes už jen málokdo ví, způsobil...

Jako první na světě změřili čeští vědci kvantové...

Naši Sluneční soustavu obklopuje záhadná vodíková stěna:...

Tajné Hitlerovy trumfy: Neviditelné letadlo, paprsky smrti a...

Již 11 let nahání Microsoft autora počítačového viru...

Ukradený český vynález: Prvenství bratranců Veverkových...