Tsunami, která smetla před několika lety japonské pobřeží, zapříčinila něco velmi zvláštního!

Věda a technika 03. října 2017 | 14:43 — Lukáš Bauer
Obrovská vlna tsunami, která v roce 2011 smetla pobřeží Japonska, vytvořila obrovskou zkázu, včetně havárie jaderné elektrárny Fukušima. Nyní, po sedmi letech, se objevují další vážné následky této přírodní katastrofy v podobě invazivních druhů, které se objevují na americkém pobřeží.
Další 4 fotografie v galerii
Následky vlny tsunami z roku 2011 se objevují dodnes / Shutterstock

Každé jaro se vyplaví na západní pobřeží Severní Ameriky velké množství mořského odpadu, který pochází převážně z Japonska, jehož pobřeží v roce 2011 smetla ničivá vlna tsunami a zanechala po sobě více než 18 tisíc obětí.

Nová vědecká studie odhalila vážnou hrozbu, kterou tento fakt představuje. Spolu s mořským odpadem, který tvoří také velké části lodí, domů a dalších nejrůznějších předmětů, k americkému pobřeží dorazilo i velké množství nezvaných návštěvníků.

Značnou vzdálenost 6700 kilometrů překonaly na plovoucích předmětech miliony převážně bezobratlých tvorů, jako jsou mušle, sasanky, krabi a další mořské druhy. Vědci jsou tímto jevem poměrně překvapeni, protože mořští tvorové přežili mnoho let uprostřed oceánu mimo své domovské prostředí. Někteří z nich přitom díky své invazivitě představují velkou hrozbu pro zdejší ekosystémy.

Vědci prohledávali pobřeží od Aljašky až po stát Oregon, kde napočítali velké množství odpadků a téměř 290 druhů, které byly dříve k vidění pouze u pobřeží Japonska. Největší zdokumentovaný předmět byl 180 tunový plovoucí dok, který přepravoval více než 120 druhů živočichů.

Zatím není jasné, kolika z celkového počtu druhů se podaří na pobřeží Severní Ameriky vytvořit životaschopnou populaci, ale vědci budou situaci bedlivě sledovat. Některé agresivní druhy, kterým se začne v novém prostředí dařit, mohou totiž zcela nahradit původní druhy, což za jistých okolností může vést k vážným ekologický problémům.

Vědecká studie dospěla také k závěru, že podobné poruchy ekosystémů se budou objevovat stále častěji, protože moře je znečištěno plasty a dalšími syntetickými látkami. Velké množství plovoucích odpadků, tak umožňuje cestování nezvaných návštěvníků do ostatních koutů světa, kde následně mohou působit problémy. Vědci tento nevšední úkaz nazývají „ekologickou ruletou“. O gigantickém plovoucím ostrově z plastů uprostřed Tichého oceánu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chytré aplikace, jež dokáží výrazně prodloužit život baterie vašeho smartphonu

Český vynález, o kterém dnes už jen málokdo ví, způsobil...

Jako první na světě změřili čeští vědci kvantové...

Naši Sluneční soustavu obklopuje záhadná vodíková stěna:...

Tajné Hitlerovy trumfy: Neviditelné letadlo, paprsky smrti a...

Již 11 let nahání Microsoft autora počítačového viru...

Ukradený český vynález: Prvenství bratranců Veverkových...