Tsunami, která smetla před několika lety japonské pobřeží, zapříčinila něco velmi zvláštního!

Věda a technika 03. října 2017 | 14:43 — Lukáš Bauer
Obrovská vlna tsunami, která v roce 2011 smetla pobřeží Japonska, vytvořila obrovskou zkázu, včetně havárie jaderné elektrárny Fukušima. Nyní, po sedmi letech, se objevují další vážné následky této přírodní katastrofy v podobě invazivních druhů, které se objevují na americkém pobřeží.
Další 4 fotografie v galerii
Následky vlny tsunami z roku 2011 se objevují dodnes / Shutterstock

Každé jaro se vyplaví na západní pobřeží Severní Ameriky velké množství mořského odpadu, který pochází převážně z Japonska, jehož pobřeží v roce 2011 smetla ničivá vlna tsunami a zanechala po sobě více než 18 tisíc obětí.

Nová vědecká studie odhalila vážnou hrozbu, kterou tento fakt představuje. Spolu s mořským odpadem, který tvoří také velké části lodí, domů a dalších nejrůznějších předmětů, k americkému pobřeží dorazilo i velké množství nezvaných návštěvníků.

Značnou vzdálenost 6700 kilometrů překonaly na plovoucích předmětech miliony převážně bezobratlých tvorů, jako jsou mušle, sasanky, krabi a další mořské druhy. Vědci jsou tímto jevem poměrně překvapeni, protože mořští tvorové přežili mnoho let uprostřed oceánu mimo své domovské prostředí. Někteří z nich přitom díky své invazivitě představují velkou hrozbu pro zdejší ekosystémy.

Vědci prohledávali pobřeží od Aljašky až po stát Oregon, kde napočítali velké množství odpadků a téměř 290 druhů, které byly dříve k vidění pouze u pobřeží Japonska. Největší zdokumentovaný předmět byl 180 tunový plovoucí dok, který přepravoval více než 120 druhů živočichů.

Zatím není jasné, kolika z celkového počtu druhů se podaří na pobřeží Severní Ameriky vytvořit životaschopnou populaci, ale vědci budou situaci bedlivě sledovat. Některé agresivní druhy, kterým se začne v novém prostředí dařit, mohou totiž zcela nahradit původní druhy, což za jistých okolností může vést k vážným ekologický problémům.

Vědecká studie dospěla také k závěru, že podobné poruchy ekosystémů se budou objevovat stále častěji, protože moře je znečištěno plasty a dalšími syntetickými látkami. Velké množství plovoucích odpadků, tak umožňuje cestování nezvaných návštěvníků do ostatních koutů světa, kde následně mohou působit problémy. Vědci tento nevšední úkaz nazývají „ekologickou ruletou“. O gigantickém plovoucím ostrově z plastů uprostřed Tichého oceánu jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hliníku je na planětě omezené množství. Bude se zavádět nové opatření

Udělejte si ovocné Vánoce. Krásné dekorace jim dodají punc...

Špatně upoutaný vánoční stromek na střeše auta se stává...

Tipy pro výběr a starost o živý vánoční stromek, aby vám...

Na namrzlá okna aut platí i levné domácí prostředky

Pozvěte k vám Vánoce okny. Potěšíte nejen sebe, ale i...

Tmavá, bílá, nebo dvojbarevná? Připravte si skvělou...

Zavřít reklamu