Vědci z Hongkongu zveřejnili unikátní léčebný postup, který výrazně urychlí léčbu lidí trpících COVID-19

Věda a technika 11. května 2020 | 11:05 — Lukáš Bauer
Hongkongští vědci popsali léčebný postup, který výrazně urychluje léčbu pacientů s onemocněním COVID-19, které způsobuje nový koronavirus. Podle jejich poznatků pacienti s mírnějším průběhem onemocnění dobře reagují na podání kombinace tří různých léků.
Další 1 fotografie v galerii
Nemoc COVID-19 lze vyléčit pomocí kombinace několika léků / Pixabay

Podle studie hongkongských vědců lze léčbu koronaviru výrazně urychlit podáním kombinace tří léků. Vědci však upozorňují, že podání léků, mezi nimiž je i látka podávaná pacientům s AIDS, funguje pouze v případě, že má pacient mírnější formu onemocnění.

Studie je výsledkem práce výzkumných pracovníků z několika hongkongských nemocničních a univerzitních zařízení. V rámci provedených testů vykazovaly léky lopinavir-ritonavir, ribavirin a interferon beta-1b velice dobré výsledky a léčbu pacientů výrazně urychlily.

Jelikož vývoj funkční vakcíny je stále v nedohlednu a může trvat i několik let, mnoho zemí se snaží najít provizorní léčiva z řad léků, které již prošly složitým a zdlouhavým certifikačním procesem. Jedním z nejslibnějších léků proti koronaviru však zatím zůstává remdesivir vyvinutý v USA.

Léčebný postup je nyní v druhé fázi testů, jejichž cílem bylo popsat, zda léčba funguje. Testů se zúčastnilo celkem 127 dospělých pacientů s onemocněním COVID-19. Celkem 86 pacientů dostalo kombinaci zmíněných léků a zbytek lidí tvořilo srovnávací vzorek.

K podání léků došlo během prvního týdne od projevení symptomů. Krátce po podání těchto léků došlo k výraznému úbytku viru v tělech pacientů, kteří přestali virus také vylučovat. V porovnání s druhou srovnávací skupinou došlo k mnohem rychlejšímu uzdravení. V průměru byli pacienti, kterým byla podána kombinace léků, negativní na virus za sedm dní, ostatní pacienti v průměru za dvanáct dní. Dále čtěte: Koronavirus dokáže zničit lék na vši. Vědci mají dobré laboratorní výsledky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte unikátní evropské území ležící na území České republiky

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Objevte nejkrásnější pláže a azurové perly Chorvatska

V České republice můžete vidět druhou největší sbírku...

Kulisy jako vystřižené z pohádky. Navštivte perlu jižní...

Není vlak jako vlak. Poznejte krásy Slovenska díky...

Zavřít reklamu