Pandemie stále nabírá na obrátkách a koronavirus mutuje. Vědci odhalují jeho slabiny

Věda a technika 29. března 2020 | 09:41 — Lukáš Bauer
Pandemie koronaviru ochromila prakticky celý svět a nabírá stále na obrátkách. Vědci však upozorňují, že s příchodem teplého počasí je velice pravděpodobné, že šíření koronaviru zpomalí, podobně jako je tomu u jiných onemocnění dýchacích cest. Velké obavy v řadách veřejnosti panují také z možných mutací viru, vědci to však vidí vcelku pozitivně.
Další 2 fotografie v galerii
Koronavirus se rozšířil z Číny do celého světa / Internet

S příchodem teplého počasí by se šíření koronaviru, který zasáhl celou planetu, mohlo výrazně zpomalit, nikoliv však zastavit. Mnohé vědecké týmy se také zabývají jeho možnými mutacemi, existují však předpoklady, že obavy z ještě nebezpečnější mutace viru jsou zatím zbytečné.

Příchod teplého počasí má na šíření viru rozhodně negativní vliv, protože je prokázáno, že virus se nejlépe šíří při nízké vlhkosti vzduchu a teplotách nepřesahujících 11 stupňů Celsia. Tyto poznatky pocházejí od vědeckých týmů z Pekingu, kteří díky rozsáhlým výzkumům s těmito fakty přišli jako mezi prvními.

Podle zveřejněných map nákazy se koronavirus v souvislosti s teplotami šíří nejvíce v rozsáhlé oblasti mezi 30. až 50. rovnoběžkou severní šířky. Na tomto území se nachází velká část Číny, část Severní Ameriky a jih Evropy. Vědci však upozorňují, že se tato oblast začne s rostoucími teplotami pohybovat více na sever.

Někteří vědci však varují před přílišným optimismem. Podle dosavadních poznatků s ostatními epidemiemi je totiž možné, že pandemie koronaviru s příchodem teplejšího počasí může vyvolat falešný dojem jejího odeznění. Lidé přestanou být obezřetní a v podzimních měsících může vypuknout znovu. Podobný průběh měla totiž například děsivá pandemie španělské chřipky v letech 1918 a 1919, u které lze rozlišit tři vlny nákazy, rozdělené několikatýdenními obdobími relativního klidu. Kvůli této nákaze přišly o život miliony lidí.

Lidé mají také velké obavy, aby virus nezmutoval do nějaké ještě více nebezpečné formy. Vědci již vědí, že koronavirus patří sice do skupiny RNA virů, o kterých je známo, že velice snadno mutují, obavy z nebezpečnější mutace však nesdílejí. Začátkem března popsali čínští vědci, že existují dva hlavní kmeny tohoto viru, ale oba jsou si natolik podobné, že by vakcína ochránila člověka před oběma. 

Mutace hrají spíše do karet virologům, kteří díky nim nacházejí slabiny viru, jeho důležité vlastnosti a další poznatky, které mohou být klíčové pro vývoj univerzální a funkční vakcíny. Dále čtěte: (V čínském městě řádí záhadná epidemie. Úřady vyšetřují, co virové onemocnění způsobilo).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Nejčastější důvody, proč se vám pravidelně tvoří v...

Naučte se správně zalévat pokojové rostliny. Mnoho lidí...

Muškáty jsou klasika, ale existují i hezčí rostlinky,...

Jak vyčistit zaneřáděný gril během několika minut

Jak vybrat ideální zahradní lehátko podle vašich potřeb a...

Zahradní dekorace vyrobíte i z věcí, které byste jinak...

Zavřít reklamu