Pomoci s výzkumem nového koronaviru může každý, kdo má doma počítač

Věda a technika 22. března 2020 | 18:15 — Lukáš Bauer
Monoho výzkumníků z celého světa se neustále snaží najít lék a funkční vakcínu proti zákeřnému koronaviru, jehož pandemie zasáhla takřka celou planetu. Málokdo ale už ví, že s výzkumem může pomoci prakticky každý, kdo má doma počítač. Díky speciálnímu software můžete právě vy poskytnout vědcům svůj výpočetní výkon pro boj s koronavirem.
Další 2 fotografie v galerii
Výpočty využité v rámci výzkumu koronaviru vyžadují obrovský výkon / Pixabay

Vědci z celého světa pracují na vývoji léku na zákeřný koronavirus a také funkční vakcíny, které by dokázaly zabránit nekontrolovatelnému šíření nákazy. Tyto výzkumy však vyžadují mimo jiné také obrovské výpočetní výkony, a proto experti využili software, jehož prostřednictvím může s výzkumem pomoci každý, kdo vlastní počítač.

Software Folding @ home běží po nainstalování na pozadí a pokud zjistí, že počítač není využíván, zapojí ho do výpočetní sítě a využívá jeho výkon. Samotného uživatele přitom během práce nijak neomezuje. Tento software je zdarma dostupný pro platformy Windows, Mac i Linux.

Tento program má bohatou historii, protože byl vytvořen vědci ze Standfordovy univerzity před téměř dvaceti lety a byl léta používán například pro počítání dat z vesmírných teleskopů. Nyní vědci program upravili tak, aby mohl počítat data pro boj se zákeřným koronavirem.

Díky obrovské výpočetní síle, kterou jsou vědci prostřednictvím programu schopni seskupit, mohou zkoumat složité simulace, které odhalují více o virech a onemocněních. Hlavním účelem programu je výzkum skládání proteinů. Je to proces, díky kterému bílkovina nabývá v buňce určitý tvar.

Vědci tímto výzkumem získají přehled o tom, co se děje s určitými virovými bílkovinami a najít tak lék na konkrétní onemocnění. Tyto výpočty však vyžadují velký výpočetní výkon, a to je právě oblast, kde mohou pomoci miliony neaktivních počítačů. Program můžete kdykoliv spustit i ukončit, případně pozastavit, pokud náhodou potřebujete pracovat. Dále čtěte: (V čínském městě řádí záhadná epidemie. Úřady vyšetřují, co virové onemocnění způsobilo).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování s malým dítětem je výzvou, která vyžaduje správné vybavení

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech...

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Pozoruhodné Japonsko. Co všechno jste možná netušili o Zemi...

Zavřít reklamu