Na naší planetě zůstala poslední bílá žirafa. Tyto vzácné tvory vybili pytláci

Věda a technika 13. března 2020 | 09:55 — Lukáš Bauer
Rangeři, kteří střeží rezervace v africké Keni, objevili těla dvou extrémně vzácných bílých žiraf. Předpokládalo se, že na celé planetě existují pouze tři jedinci takto zbarveného ikonického afrického zvířete. Nalezena byla mrtvá těla matky s mládětem, přičemž samotný motiv smutného činu zůstává nejasný. Na světě tak zbývá poslední jedinec tohoto vzácně zbarveného tvora.
Další 3 fotografie v galerii
Bílé žirafy jsou zvláštně zbarvené díky poruše pigmentu / Internet

Strážce parku v africké Keni čekalo nemilé překvapení, když objevili mrtvá těla dvou ze tří jediných bílých žiraf na planetě. Těla samice a jejího mláděte objevili u vesnice v okrese Garissa na severovýchodě země.

Podle místních úřadů mají tuto smutnou událost na svědomí pytláci, které se však ještě nepodařilo dopadnout. Stejně tak zůstává nejasný jejich motiv, protože žirafy nejsou u pytláků zdaleka tak oblíbené jako například slon nebo nosorožec.

Třetí vzácná bílá žirafa je stále naživu a předpokládá se, že je jediná na celém světě. Zvláštní zbarvení těchto žiraf je způsobeno ztrátou kožního pigmentu. Tvorové žili v komunitní chráněné oblasti Ishaqbini Hiro, ve které se nachází také řada vesnic.

Trojici žiraf podle místních lidí viděli naposledy před třemi měsící. Poprvé byly objeveny v roce 2016, kdy zprávy o jejich existenci obletěly doslova celý svět.

Přestože žirafy nejsou pro pytláky tak atraktivní kořistí jako nosorožci nebo sloni, ročně jsou jich zabity tisíce kusů. Africké žirafy tak přišly za posledních třicet let v důsledku pytláctví o zhruba 40 procent své populace. V roce 1985 žilo na v Africe v divočině zhruba 155 tisíc žiraf, v roce 2015 to bylo již pouze 97 tisíc. Dále čtěte: (Vědci bijí na poplach: Africkým žirafám hrozí vyhynutí).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Herečka Kateřina Brožová přiznala, kdo u ní doma šéfuje

Dokonale čistá koupelna snadno a rychle. Při úklidu si...

Venkovní koberec na terase odolá slunci i dešti. Budete si...

Zbavte se klíšťat z okolí domu. Zaměřte se na jejich...

Několik způsobů, jak zbavit ovoce a zeleninu plísní a...

Jak se starat o dětský bazén, aby voda v něm zůstala čistá...

Sekačka na trávu je užitečný pomocník, ale může být i...

Zavřít reklamu