Bylo objeveno sedmnáct nových planet. Ukrývaly se dlouho v datech Keplerova vesmírného teleskopu

Věda a technika 10. března 2020 | 15:54 — Lukáš Bauer
Studentka University of British Columbia astronomy objevila celkem 17 nových exoplanet, mezi kterými je také svět v obyvatelné zóně kolem své hvězdy. Nové planety se podařilo objevit díky detailní analýze starých dat z Keplerova vesmírného teleskopu.
Další 3 fotografie v galerii
Nové exoplanety byly objeveny na základě dat z Keplerova teleskopu / Internet

Bylo objeveno celkem 17 nových exoplanet, z nichž jedna přibližně o velikosti Země se nachází v obyvatelné zóně kolem své hvězdy. Na přítomnost nových planet přišla studentka University of British Columbia Michelle Kunimoto díky analýze historických dat Keplerova teleskopu.

Jedna z nových exoplanet s názvem KIC-7340288 b je jen o polovinu větší než Země a s největší pravděpodobností se jedná o skalnatý svět. Díky výpočtům se vědcům podařilo také zjistit, že planeta se dokonce nachází v takzvané obyvatelné zóně kolem své mateřské hvězdy. Znamená to, že na planetě jsou vhodné podmínky pro existenci vody v kapalném stavu.

Planeta je vzdálena asi tisíc světelných let a vědci doufají, že se ji v budoucnu s příchodem nových technologií podaří prozkoumat. Pro vědce se jedná o poměrně velkou událost, protože v obyvatelné zóně bylo dosud z dat Keplerova teleskopu objeveno pouze 15 planet přibližně o velikosti Země.

Studentka v rámci analýzy použila automatizované i manuální třídění dat a díky speciálním algoritmům se jí podařilo identifikovat celkem 17 kandidátů. Až na výše zmíněnou planetu se předpokládá, že zbytek exoplanet jsou převážně plynní obři, přičemž největší z planet je přibližně osmkrát větší než Země.

NASA objevila během posledních tří let přes 4 000 exoplanet, z nichž 50 je považováno za potenciálně obyvatelné. To znamená, že mají správnou velikost a obíhají svou mateřskou hvězdu v ideální vzdálenosti. Dále čtěte: (Planeta Saturn pravděpodobně zažije během příštích sto milionů let dramatickou změnu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ojedinělý skalní útvar viděl každý Čech, i když na něm vlastně nebyl

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující...

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...