Vědcům se podařilo neuvěřitelné. Stvořili bionickou medúzu, kterou dokázali plně ovládat

Věda a technika 24. února 2020 | 15:49 — Lukáš Bauer
Vědečtí inženýři vyvinuli unikátní bionickou medúzu a úspěšně dokázali kontrolovat její pohyby. Mikroelektronickým implantátem se jim podařilo ovládat rychlost plavání živého tvora. Medúza tak dokázala na krátkou chvíli vyvinout téměř trojnásobnou rychlost.
Další 2 fotografie v galerii
Bionická medúza byla plně funkční / Internet

Expertní tým vědců vytvořil bionickou medúzu a úspěšně dokázal kontrolovat její pohyby ve vodě. Vědcům se tak například podařilo ovládat rychlost plovoucí medúzy a dočasně její rychlost pohybu zvýšit až o jednu třetinu.

Vědci navíc zvýšení rychlosti bionické medúzy dokázali s malým množstvím vnější síly a pouze dvojnásobného metabolického úsilí tvora. Tento biohybridní robot díky unikátní technologii využívá 10 až 1 000krát méně vnějšího výkonu na hmotu než ostatní bioničtí roboti.

O medúzách je známo, že k plavbě využívají velice účinnou metodu, která je mohem účinnější než jakákoliv metoda vyvinutá lidmi. Medúza tak dokáže k plavbě využívat naprosté minimum energie.

Medúzy jsou také velice odolnými organismy a dokáží samy uzdravit svá poranění. Vědci se domnívají, že pokud je dokážeme správně ovládat, mohou například představovat nový zajímavý způsob, jak monitorovat oceány. 

Klíčem k bionickým tvorů je mikroelektronický čip, který, když je připojen k medúze, dokáže generovat pulzní vlny a stimulovat svalové kontrakce. Prostřednictvím této technologie mohou vědci urychlit pohyb medúzy a využít tak maximální rychlosti s nejmenším energetickým nárokem. Dále čtěte: (Nejen evropské řeky zejí prázdnotou. Velcí tvorové z vodních toků rychle mizí).

Témata: medůza, bionika, vědec, moře
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zatopený lom nabízí krásnou divočinu. A je téměř za humny

Poznejte tajemná místa české kotliny, kde vám bude...

Pro milovníky nedotčené přírody. Zažijte řeku Jizeru z...

Inspirace pro letošní dovolenou. Poznejte nejkrásnější...

Poznejte půvaby a zajímavosti naší nejkrásnější řeky

Skrytá a nádherná místa. Krkonoše umí pořádně překvapit...

Pohádková země, která vám nabízí exotiku, rozmanitou...

Zavřít reklamu