Obrovské zásoby pitné vody se nachází pod oceánským dnem. Austrálie chce tyto zdroje využít

Věda a technika 28. října 2019 | 10:49 — Lukáš Bauer
Austrálie se zabývá zkoumáním míst, kde se pod oceánským dnem nachází velké zásoby pitné vody. O podmořských rezervoárech pitné vody se spekulovalo od šedesátých let a jejich existence byla později potvrzena. Nyní by mohly být zdrojem vody pro ostrovní státy.
Další 3 fotografie v galerii
Pod oceánským dnem se nachází pitná voda / Internet

Australští geologové zkoumají ložiska pitné vody, která jsou ukrytá pod oceánským dnem. O existenci těchto rezervoárů se hojně spekulovalo již od poloviny minulého století. Jejich existence byla později prokázána a vědci z Austrálie si myslí, že by je mohly využívat ostrovní státy jako zdroj pitné vody.

Vědci od osmdesátých let získávali nutné znalosti, aby se dozvěděli více o rozsahu a množství míst na Zemi, kde se pod dnem oceánu nachází pitná voda. Vědecký tým nyní popsal vlastnosti těchto rezervoárů.

Podle vědců tyto podmořské rezervoáry budou hrát stále větší roli v dodávce pitné vody. S tím, jak se naše planeta ohřívá, dochází k výraznějšímu odpařování vody a podmořské rezervoáry budou možná brzy nezbytnou součástí života na Zemi.

Intenzivnější pátrání po vodních zásobách pod mořem probíhá od roku 2018, kdy v letních měsících téměř došla voda některým městům. Výzkum je podle expertů důležitý také proto, že je nutné pochopit, jak přesně tento podzemní systém funguje. Vědci se totiž domnívají, že vodu z nich už možná využíváme.

Vědci už totiž v minulosti zjistili, že vodu v rezervoárech ubírají některá pobřežní zařízení, což naznačuje, že mořský a sladkovodní systém pod dnem jsou navzájem propojeny. Lidstvo však zatím netuší, jakým způsobem. Dále čtěte: Horká voda mrzne rychleji než studená.

Témata: voda, ostrov, stát, oceán, výzkum
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Kontrola českých bazarů a zastaváren moc slavně nedopadla. Většina porušuje zákony

Chystáte se odmrazovat mrazničku? Pozor na chyby, kterými si...

Víčka plastových lahví nemusejí končit v koši. Vyrobte z...

Úžasné dekorace z provazu se hodí do každého interiéru....

Čím si ozdobit zápraží v zimě? Tipy na několik levných...

Nevyhazujte pecku z manga. Vypěstujte si z ní doma krásnou...

Jak snadno rozdělat oheň v kamnech? Neuhádnete, co všechno...

Zavřít reklamu