Vědci dokážou rozluštit pradávný svitek díky nejmodernější technologii

Věda a technika 06. října 2019 | 12:49 — Lukáš Bauer
Výbuch italské sopky Vesuv zapříčinil zničení města Pompeje, které bylo doslova zasypáno žhavým popelem. Pod sopečným prachem zůstalo město uvězněno včetně obětí, domácích zvířat a nejrůznějších věcí, které jsou dnes cennými artefakty. Mezi nalezenými věcmi byl také žárem poškozený svitek, který vědci dokáží rozluštit díky urychlovači částic.
Další 3 fotografie v galerii
Svitky již dávno ztratily svou pružnost / Internet

Krátce po explozi vulkánu Vesuv, který vybuchl v roce 79 našeho letopočtu, zavalil žhavý sopečný popel města Pompeje a Herculaneum spolu s jejich obyvateli a veškerým majetkem. V obou městech byla objevena celá řada artefaktů, včetně pradávného svitku, který byl však nečitelný, kvůli poškození žárem.

Přestože většina listin zuhelnatěla, několik málo svitků se dochovalo. Tyto vzácné svitky nyní vědci dokážou přečíst za použití urychlovače částic. Paprsky s obrovskou energií by totiž mohly tyto papyry pomoci přečíst a poskytnout tak vědcům nový pohled do psaných textů té doby.

Jelikož jsou svitky pro manipulaci příliš křehké, vědci je budou moci otevřít pouze v digitální podobě. Každý svitek bude prosvícen světlem, což vědcům poskytne základní obraz, ze kterého poté vytvoří 3D zobrazení každého svitku.

Svitky se totiž nedají otevřít jelikož jsou příliš křehké a praskly by. Svitky pocházejí z jediné knihovny, která se ve městě Herculaneu dochovala a mají proto nesmírnou historickou hodnotu. Dosud vědci neměli možnost tyto svitky přečíst, až nyní díky nejmodernějším technologiím.

Během výbuchu sopky Vesuv zahynulo obrovské množství lidí, kteří jsou dodnes pohřbeni pod nánosy popela. Tato italská sopka je stále aktivní a naposledy vybuchla v roce 1944. Během erupce bylo zničeno 80 amerických letadel, které byly na nedaleké základně během druhé světové války. Dále čtěte: (Obrovské množství plovoucích kamenů se blíží k Austrálii. Vyvrhla je tichomořská sopka).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Británie prochází nejhorší krizí za několik staletí

Houpačka v interiéru je originálním a přitom praktickým...

Správný postup žehlení košile má velký vliv finální...

Jak řešit osvětlení v malém bytě? Zkuste se držet...

Rady, díky kterým vám bílá kuchyně nikdy nezežloutne

Jak hnojit pokojové rostlinky, aby se jim dobře dařilo? Jde to...

Chytrá matrace se postará nejen o to, abyste se dobře vyspali....

Zavřít reklamu