Vědci navrhli revoluční zařízení, které dokáže vyrábět elektřinu z teploty zemského povrchu

Věda a technika 17. září 2019 | 13:12 — Lukáš Bauer
Solární panely jsou vyrobeny tak, aby dokázaly získávat energii ze Slunce. V noci jsou však solární panely nepoužitelné, a proto se kalifornští vědci rozhodli vyvinout zařízení, které získává energii z teploty zemského povrchu.
Další 2 fotografie v galerii
Vědci navrhli zařízení, které dokáže vyrábět elektřinu i v noci / Shutterstock

Tým vědců z Kalifornie navrhl zařízení, které dokáže vyrábět elektrickou energii z teploty zemského povrchu, a to i v noci. Zařízení lze přitom podle expertů zhotovit z nejlevnějších materiálů.

Pro správnou funkčnost jejich zařízení využili teplotu zemského povrchu. Země se totiž přes den ohřívá díky slunečnímu záření a v noci se toto teplo uvolňuje do atmosféry a zemský povrch se ochlazuje.

Zařízení amerických vědců využívá tento přírodní cyklus a dokáže z něj vyrábět elektřinu. Přístroj je tvořen obdélníkovým polystyrénovým rámem, na kterém je černý hliníkový disk s generátorem a diodou.

Spodní část zařízení zpracovává teplo uvolňující se ze zemského povrchu, přičemž rozdíl teplot mezi oběma deskami je dostatečný na to, aby se z něj dala získat elektrická energie. V tomto případě získali vědci z povrchu 25 miliwattů energie, což postačilo na rozsvícení diody.

Vědci se domnívají, že mají základ pro doplňkovou technologii k solární energii. I když oproti ní bude výkon zařízení vždy mnohem menší, dokáže pracovat v době, kdy solární panely pracovat neumí.

Zatím je množství vyrobené energie sice malé, ale podle vědců by se použitím vhodné konstrukce, případně umístěním v sušším a teplejším podnebí, dalo množství vyrobené energie až zdvacetinásobit. Dále čtěte: (Africký stát získává energii z plynového jezera díky unikátní technologii).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující dovolenou

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Zavřít reklamu