Vědci pojmenovali pět dosud bezejmenných těles obíhajících největší planetu v naší soustavě

Věda a technika 30. srpna 2019 | 17:32 — Lukáš Bauer
Astronomové pojmenovali dalších pět měsíců, které obíhají největší planetu ve Sluneční soustavě - Jupiter. Mezi nově pojmenovaná tělesa patří jména Pandia, Ersa, Eirene, Philophrosyne a Eupheme. Většinu těchto jmen vymyslely děti v rámci soutěže pořádané Mezinárodní astronomickou unií (IAU).
Další 2 fotografie v galerii
Některé měsíce obíhající Jupiter stále nebyly pojmenovány / Internet

Největší planeta naší Sluneční soustavy - Jupiter, má desítky měsíců z nichž některé stále nejsou pojmenovány. Vědci nyní vybrali jména dalším pěti tělesům, která tuto planetu obíhají. Nově tak tělesa dostala jména Pandia, Ersa, Eirene, Philophrosyne a Eupheme.

Většinu těchto jmen navrhly děti v rámci soutěže, kterou pořádala Mezinárodní astronomická unie (IAU). Dříve byla nová tělesa ve vesmíru pojmenována tak, že se jim nejdříve vymyslela provizorní jména a teprvé poté astronomové uvedli jména oficiální.

Astronomové však nyní stále častěji zapojují do pojmenování planet i veřejnost, která navrhla jména například pro krátery na planetě Merkur, stejně jako u řady hvězd a exoplanet. Zadání pro jména však bývá organizací IAU omezeno. Například v rámci pojmenování měsíců Jupiteru měli účastníci vybírat z postav řecké nebo římské mytologie a navíc mělo jít o potomky nebo příbuzné boha Jupitera.

Tyto nově pojmenované měsíce byly objeveny teprve v roce 2017. Jedná se tak o těleso S/2017 J4, které nyní dostalo jméno Pandia. Tento měsíc měří tři kilometry. Dalším je těleso s vědeckým názvem S/2018 J1, které obdrželo jméno Ersa a je přibližně stejně velké jako Pandia.

O něco větším tělesem s šířkou kolem čtyř kilometrů je těleso S/2003 J5, které vědci pojmenovali Eirene. Další vítězný název Philophrosyne dostalo miniaturní těleso o průměru pouhých dvou kilometrů, které bylo dosud známo pod názvem S/2003 J15. A posledním tělesem je S/2003 J3, nyní pojmenované Eupheme. Dále čtěte: (Jupiter před miliardami let pohltil menší planetu. Naznačuje to řada důkazů).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Za zajímavými místy nemusíte cestovat půl světa. Leží doslova za humny

Rakouský Hochkönig, to je to pravé Salcbursko, plné romantiky...

Exotika na talíři. Nejzvláštnější jídla na světě,...

Masová turistika začíná být problém. Někde vás v...

Zimní sezóna se pomalu chýlí ke konci a kouzelné Tyrolsko...

Kam cestovat v roce 2020? Úžasné destinace, ze kterých si...

Nizozemský Giethoorn připomíná barevnou, kvetoucí vesničku...

Zavřít reklamu