Vědci pojmenovali pět dosud bezejmenných těles obíhajících největší planetu v naší soustavě

Věda a technika 30. srpna 2019 | 17:32 — Lukáš Bauer
Astronomové pojmenovali dalších pět měsíců, které obíhají největší planetu ve Sluneční soustavě - Jupiter. Mezi nově pojmenovaná tělesa patří jména Pandia, Ersa, Eirene, Philophrosyne a Eupheme. Většinu těchto jmen vymyslely děti v rámci soutěže pořádané Mezinárodní astronomickou unií (IAU).
Další 2 fotografie v galerii
Některé měsíce obíhající Jupiter stále nebyly pojmenovány / Internet

Největší planeta naší Sluneční soustavy - Jupiter, má desítky měsíců z nichž některé stále nejsou pojmenovány. Vědci nyní vybrali jména dalším pěti tělesům, která tuto planetu obíhají. Nově tak tělesa dostala jména Pandia, Ersa, Eirene, Philophrosyne a Eupheme.

Většinu těchto jmen navrhly děti v rámci soutěže, kterou pořádala Mezinárodní astronomická unie (IAU). Dříve byla nová tělesa ve vesmíru pojmenována tak, že se jim nejdříve vymyslela provizorní jména a teprvé poté astronomové uvedli jména oficiální.

Astronomové však nyní stále častěji zapojují do pojmenování planet i veřejnost, která navrhla jména například pro krátery na planetě Merkur, stejně jako u řady hvězd a exoplanet. Zadání pro jména však bývá organizací IAU omezeno. Například v rámci pojmenování měsíců Jupiteru měli účastníci vybírat z postav řecké nebo římské mytologie a navíc mělo jít o potomky nebo příbuzné boha Jupitera.

Tyto nově pojmenované měsíce byly objeveny teprve v roce 2017. Jedná se tak o těleso S/2017 J4, které nyní dostalo jméno Pandia. Tento měsíc měří tři kilometry. Dalším je těleso s vědeckým názvem S/2018 J1, které obdrželo jméno Ersa a je přibližně stejně velké jako Pandia.

O něco větším tělesem s šířkou kolem čtyř kilometrů je těleso S/2003 J5, které vědci pojmenovali Eirene. Další vítězný název Philophrosyne dostalo miniaturní těleso o průměru pouhých dvou kilometrů, které bylo dosud známo pod názvem S/2003 J15. A posledním tělesem je S/2003 J3, nyní pojmenované Eupheme. Dále čtěte: (Jupiter před miliardami let pohltil menší planetu. Naznačuje to řada důkazů).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejbláznivější cestopis všech dob s Lukášem Pavláskem a Ondřejem Sokolem

Topné žebříky jsou stále nejpraktičtějším doplňkem...

Zatuchá vám ve skříni povlečení? Může za to nepatrná...

Jak si udržet pořádek v koupelně? Nedovolte, aby vám...

Chcete se ve své ložnici cítit dobře? Pak spěte jako...

Vodní kámen ničí pračku, myčku, konvici i kávovar. Víte,...

Myjete ještě nádobí v ruce? Máme tipy, jak ušetřit za vodu

Zavřít reklamu