NASA vyšetřuje první trestný čin, který se odehrál ve vesmíru. Co se daleko nad Zemí stalo?

Věda a technika 25. srpna 2019 | 13:59 — Lukáš Bauer
Americká vesmírná agentura NASA vyšetřuje vůbec první trestný čin v historii, který se odehrál mimo naši planetu. Obětí tohoto trestného činu, který se měl stát na palubě ISS, má být bývalá zaměstnankyně Air Force Summer Wordenová.
Další 3 fotografie v galerii
Mezinárodní vesmírná stanice ISS se stala místem zločinu / Internet

Bývalá zaměstnankyně Air Force Summer Wordenová je pravděpodobně prvním člověkem, který se stal obětí trestného činu ve vesmíru. Podle NASA, která případ vyšetřuje, se jednalo o únik informací.

Wordenová se podle vyšetřovatelů rozváděla se svou partnerkou, astronautkou Anne McClainovou, a dostala se do konfliktu v rámci péče o dítě. Přestože spolu obě ženy už delší dobu nežily, její bývalá partnerka o Wordenové věděla mnoho věcí, zejména o investicích. 

 

Wordenová proto požádala o pomoc svou banku a ta jí poskytla seznam zařízení, která se přihlašují do jejího účtu. Jedno ze zařízení bylo podle vyjádření banky registrováno na vládní agenturu NASA a Wordenová si uvědomila, že její expartnerka k účtu přistupovala i v době, kdy byla na misi na ISS.

Wordenová také uvedla, že její bývalá partnerka po konfrontaci posílala nepříjemné emaily, které měly obsahovat výhrůžky. Obvinila ji i z krádeže indentity. NASA tato tvrzení momentálně prověřuje. Obě ženy se vzaly v roce 2014 a v roce 2018 Wordenová požádala o rozvod.

Vzhledem k tomu, že Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) vlastní pět států, bylo dohodnuto, že v rámci orbitálního komplexu budou platit zákony všech zemí a budou se vztahovat k osobám podle jejich národnosti.

Pokud tedy zákony poruší občan Spojených států, budou pro něj platit zákony podle legislativy USA. Experti z NASA však tvrdí, že zatím nezaregistrovali žádný případ, ve kterém by astronaut spáchal trestný čin z vesmírné lodi. Jedná se tak o vůbec první takový případ v historii. Dále čtěte: (Turisté se poprvé v historii podívají na Mezinárodní vesmírnou stanici. NASA ji chce zpřístupnit veřejnosti).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jet lag: Jak se elegantně a účinně zbavit pásmové nemoci?

Andalusie: Poznejte jeden z nejkrásnějších koutů Španělska

Rozlučte se s létem stylově: Na nejslunnějším místě...

Dobrodružství čeká za rohem: Nádherné evropské ostrovy,...

Prodlužte si léto: Fascinující evropská města, která si...

Chystáte se do Švýcarska? Zapomeňte na auto. Tuto zemi...

Neuvěřitelná místa na naší planetě: Kam se vydat, když...

Zavřít reklamu