Jaderné incidenty se nevyhnuly ani USA. Léta byly v přísném utajení

Věda a technika 07. června 2019 | 13:35 — Lukáš Bauer
Veleúspěšný seriál Černobyl znovu připomenul nebezpečí jaderného věku. Potíže s ovládnutím jádra však neprovázely pouze někdejší Sovětský svaz. Několik vážných incidentů se odehrálo také v USA, byly ale léta v utajení.
Raketa Titan II explodovala v Arkansasu / Internet

Černobyl je dnes synonymem pro jadernou katastrofu globálního rozsahu. Málokdo ale už ví, že také Američané několikrát stáli nad propastí jaderné katastrofy. Oficiálně se USA potýkala s 32 nehodami při manipulaci s jaderným materiálem, avšak tyto incidenty byly léta v přísném utajení.

Žádný z těchto incidentů sice nezpůsobil katastrofu, která vznikla výbuchem reaktoru v Černobylu, ale přesto stojí za zmínku. Jeden takový incident se odehrál v roce 1980, kdy  raketa Titan II nesoucí termonukleární reaktor explodovala poblíž města Damašku v Arkansasu.

Dne 18. září 1980 probíhala rutinní údržba mezikontinentální střely Titan II, kdy tým expertů pracoval v raketovém silu pod vedením letectva. Díky chybě však spadla nádrž s kyslíkem několik desítek metrů dolů, kde poškodila palivovou nádrž prvního stupně rakety.

Veškeré úsilí o následnou stabilizaci rakety bylo marné a mezikontinentální střela pozdě v noci explodovala. Dvojice mužů, kteří byli posláni do zařízení, aby vypustili nebezpečný plyn, zemřela a jaderná hlavice byla objevena v poli.

I v případě této nehody mohlo dojít k fatálním následkům a díky striktnímu dodržování bezpečnosntích protokolů se podařilo zabránit nejhoršímu. V Černobylu byla zanedbána celá řada bezpečnostních nařízení a reaktor se díky tomu stal nekontrolovatelným. Dále čtěte: Vědci zveřejnili studii, která hodnotí život v oblasti Černobylu 32 let od katastrofy. Výsledky jsou zarážející.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Sexy maminka Andrea Verešová dováděla se svými dětmi na skluzavkách

Chcete dřevěnou podlahu? Dobře zvažte, zda ji můžete...

Domácí uzení masa či sýrů je skvělá věc, když víte,...

Aviváž má v domácnosti řadu zajímavých využití: Leští...

Trápí vás v domácnosti mravenci? Poradíme, jak s nimi...

Grilujte klidně na i terase nebo balkoně, jde to i bez sazí

Milujete řezané květiny ve váze? Tipy, aby vám vydržely...

Zavřít reklamu