NASA provede zajímavý test. Cílem bude ochránit Zemi před dopadem velkých těles z vesmíru

Věda a technika 10. května 2019 | 15:54 — Lukáš Bauer
Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) provede v roce 2022 unikátní test ochrany Země. Tento zkušební manévr bude zahrnovat náraz sondy do dvojplanetky Didymos s cílem vyzkoušet, zda lze tímto způsobem vychýlit těleso z jeho oběžné dráhy.
NASA chce vychýlit vesmírné těleso z oběžné dráhy pomocí sondy / Internet

Americká vesmírná agentura NASA plánuje v roce 2022 realizovat testovací náraz sondy do asteroidu. Tato mise dostala název Double Asteroid Redirection Test (DART) a jejím cílem je dvojplanetka Didymos, na které chce NASA zjistit, zda je možné ochránit Zemi před nárazem cizího tělesa.

Tento binární systém asteroidů má v průměru kolem 800 metrů, přičemž větší asteroid obíhá měsíc o průměru 150 metrů. DART by měl být první misí, na které lidstvo vyzkouší toto těleso vychýlit z jeho oběžné dráhy nárazem sondy o váze necelých pět set kilogramů.

Systém Didymos představuje velikostí typ tělesa, kerý by v případě srážky mohl Zemi značně zpustošit. Podle vědců přitom existuje poměrně velká šance, že Země se jednou dostane do kolize s podobně velkým tělesem.

Dvojplanetka Didymos žádné nebezpečí nepředstavuje, ale může posloužit jako velice dobrý cvičný cíl. Vědci předpokládají, že sonda zpomalí planetku o 1 milimetr za vteřinu, což se může zdát poměrně málo, ale pokud se to stane s dostatečným časovým odstupem od nárazu, může to znamenat třeba i záchranu lidstva.

Modré planetě dopad nějaké planetky nyní bezprostředně nehrozí, nicméně podle odborníků takové nebezpečí do budoucna vyloučit nelze. Vědci proto věnují přípravě ochrany před takovou katastrofou velkou pozornost a rozpracovávají různé scénáře, jak by ji bylo možné odvrátit. Dále čtěte: Nejvyšší hora světa se musí přeměřit. Během zemětřesení mohla ztratit i několik metrů.

Témata: NASA, test, těleso, vesmír
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené části naší planety

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným...

Jedna z nejkrásnějších zemí Evropy se může pochlubit...

Dechberoucí scenérie a nádherná příroda. U našich sousedů...

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let...

Petrohrad: Jeden den vám v tomto krásném městě rozhodně...

Klenot Arabského poloostrova: Navštivte tajemnou a neznámou...

Zavřít reklamu