Nový lovec exoplanet se chystá do vesmíru. Již brzy bude umístěn na oběžné dráze

Věda a technika 20. března 2019 | 18:54 — Lukáš Bauer
Nový vesmírný teleskop se chystá na oběžnou dráhu kolem Země. Teleskop CHEOPS je výsledkem společného projektu švýcarské a evropské vesmírné agentury. Zařízení pojmenované po staroegyptském faraonovi bude vyhledávat nové planety.
Další 2 fotografie v galerii
Teleskop CHEOPS bude vyhledávat vzdálené světy / Internet

Start nového vesmírného teleskopu CHEOPS, který je výsledkem spolupráce evropské a švýcarské vesmírné agentury, se blíží. Dalekohled pojmenovaný po egyptském faraonovi bude vyhledávat nové planety z výšky 700 kilometrů. Snímky ze vzdálených hvězdných systémů bude zařízení ve vysokém rozlišení přenášet na Zemi. 

Nyní je projekt ve fázi dokončení posledních testů v laboratorních podmínkách. Poté, co mise CHEOPS (CHaracterising ExOPlanets Satellite) odstartuje, bude na oběžné dráze zkoumat už dříve objevené exoplanety – tedy planety, které obíhají kolem jiné hvězdy, než je naše Slunce.

„Zaměříme se na menší planety velikosti od Země po Neptun, o kterých jiné mise, například Kepler, zjistily, že jsou kolem jiných hvězd podobných Slunci velmi početné. Velká otázka je, jaké jsou tyto menší planety? Z čeho jsou složené? Projekt CHEOPS to chce objasnit,“ uvedla členka vědeckého týmu CHEOPS Kate Isaaková.

Samotná mise je plánována nejméně na tři roky a vědci věří, že s pomocí nového teleskopu budou schopni vyhledat vzdálené planety a určit ty, na kterých jsou vhodné podmínky pro život. Zařízení je přitom konstruováno tak, aby dokázalo poskytovat dlouhodobě velice přesná měření a je vybaveno celou řadou podpůrných systémů, které mu ve vesmíru zajistí stabilní podmínky.

Vesmírnný teleskop bude provádět měření jasu hvězd a jeho poklesu. Z charakteristiky těchto změn poté vědci dokáží určit přítomnost, rozměry a také složení jednotlivých exoplanet.

Do vesmíru by nový teleskop měl letět z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně na ruské raketě Sojuz letos mezi 15. říjnem a 14. listopadem. Část pozorovacího času bude nabídnuta k dispozici široké vědecké veřejnosti. Dále čtěte: (Po více než deseti letech klidu se záhadná hvězda začíná probouzet k životu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tohle tělíčko kralující České Miss je volné! Šteflíčková přiznala rozchod!

Nemáte čas žehlit? Zkuste napařování, je to snadnější a...

Úložná zákoutí do každé kuchyně

Zbavte se usazené mastnoty na všech místech v kuchyni

Většina z nás se snaží z bytu rybenky vyhubit. Víte ale,...

Šedá v kombinaci s dalšími barvami dokáže vytvořit...

Staré dřevěné bedny můžete jednoduše proměnit ve stylový...

Zavřít reklamu