Po více než deseti letech klidu se záhadná hvězda začíná probouzet k životu

Věda a technika 18. března 2019 | 11:27 — Lukáš Bauer
Po deseti letech trpělivého zkoumání vědci zachytili signály, které naznačují, že se jedna z nejzáhadnějších hvězd ve vesmíru začíná probouzet ze spánku. Tento extrémně silný magnetar totiž vyzařuje do vesmíru rádiové signály.
Další 2 fotografie v galerii
Magnetary jsou zvláštním typem zhroucených hvězd / Internet

Hvězda s názvem XTE J1810–197 je součástí skupiny velice vzácných a záhadných hvězd. Jedná se totiž o jeden ze čtyř magnetarů, o kterých je známo, že do vesmíru vysílají silné rádiové signály.

U tohoto objektu vědci výskyt signálů pozorovali naposledy před deseti lety, a současný výzkum naznačuje, že se hvězda opět začíná probouzet k životu. Tyto hvězdy jsou prakticky mrtvé, ale zatím z neznámého důvodu mají extrémně silná magnetická pole.

Tyto zaniklé hvězdy však mohou generovat magnetická pole, která jsou asi kvadrilionkrát silnější než magnetické pole Země. V současné době je známých asi 23 magnetarů, ale XTE J1810–197 se od většiny zásadně liší, protože generuje silné rádiové signály, které procházejí vesmírem.

Od 8. prosince loňského roku výzkumníci z The University of Manchester sledují čerstvý proud rádiových signálů, které vycházejí z tohoto unikátního kosmického objektu. Vědci v charakteristice signálů oproti těm posledním zaznamenali výrazné změny.

O vzniku těchto hvězd astronomové téměř nic nevědí. Předpokládá se však, že vznikají stejným způsobem jako běžná neutronová hvězda. To, co způsobuje tak silný magnetismus, je záhadou. Dále čtěte: Asteroid z pouště Sahara pamatuje samotný zrod Slunce. Složení kamene je v naší soustavě unikátní.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte podivuhodné stavby, nad kterými se tají dech

Poznávat nejkrásnější místa naší republiky můžete i z...

Nejkrásnější česká jezera, která vám hravě nahradí...

Toulky Českou republikou. Poznejte místa, která zná jen...

Opomíjená evropská města, kam nejezdíme, ale určitě bychom...

Dokonalý ráj. Poznejte zemi, která byla Čechům až...

Města budoucnosti. Tipy na místa, která si nesmíte nechat...

Zavřít reklamu