Po více než deseti letech klidu se záhadná hvězda začíná probouzet k životu

Věda a technika 18. března 2019 | 11:27 — Lukáš Bauer
Po deseti letech trpělivého zkoumání vědci zachytili signály, které naznačují, že se jedna z nejzáhadnějších hvězd ve vesmíru začíná probouzet ze spánku. Tento extrémně silný magnetar totiž vyzařuje do vesmíru rádiové signály.
Další 2 fotografie v galerii
Magnetary jsou zvláštním typem zhroucených hvězd / Internet

Hvězda s názvem XTE J1810–197 je součástí skupiny velice vzácných a záhadných hvězd. Jedná se totiž o jeden ze čtyř magnetarů, o kterých je známo, že do vesmíru vysílají silné rádiové signály.

U tohoto objektu vědci výskyt signálů pozorovali naposledy před deseti lety, a současný výzkum naznačuje, že se hvězda opět začíná probouzet k životu. Tyto hvězdy jsou prakticky mrtvé, ale zatím z neznámého důvodu mají extrémně silná magnetická pole.

Tyto zaniklé hvězdy však mohou generovat magnetická pole, která jsou asi kvadrilionkrát silnější než magnetické pole Země. V současné době je známých asi 23 magnetarů, ale XTE J1810–197 se od většiny zásadně liší, protože generuje silné rádiové signály, které procházejí vesmírem.

Od 8. prosince loňského roku výzkumníci z The University of Manchester sledují čerstvý proud rádiových signálů, které vycházejí z tohoto unikátního kosmického objektu. Vědci v charakteristice signálů oproti těm posledním zaznamenali výrazné změny.

O vzniku těchto hvězd astronomové téměř nic nevědí. Předpokládá se však, že vznikají stejným způsobem jako běžná neutronová hvězda. To, co způsobuje tak silný magnetismus, je záhadou. Dále čtěte: Asteroid z pouště Sahara pamatuje samotný zrod Slunce. Složení kamene je v naší soustavě unikátní.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pohádková země, která vám nabízí exotiku, rozmanitou přírodu i nečekaně krásné pláže

Toužíte po netradiční dovolené? Vyrazte na roadtrip

Karnak: Dechberoucí komplex a srdce Egypta

Podceňované destinace, do kterých nemíří davy turistů, i...

Poznejte podivuhodné stavby, nad kterými se tají dech

Poznávat nejkrásnější místa naší republiky můžete i z...

Nejkrásnější česká jezera, která vám hravě nahradí...

Zavřít reklamu