SUV sice vládnou světu, ale víte, jaká auta zažívají největší rozmach?

Auto-moto 14. ledna 2019 | 09:08 — Anna Novotná
Je znáno, že mnoha automobilovým trhům v Evropě vládnou „esúvéčka“. Tento fenomén posledních let si získává stále víc příznivců. A Česká republika není výjimkou. V roce 2018 tvořily vozy SUV téměř třetinu prodejů osobních vozů na českém trhu.
Dalších 5 fotografií v galerii
Šest let po uvedení zažívá Peugeot 2008 v ČR největší slávu / Peugeot

Konkrétně 29,5 %. Pokořily i tradičně silné kategorie jako nižší střední třída (20,1 %), malé vozy (16,5 %) i vozy střední kategorie (13,1 %). Největší kus si však SUV ukously ze segmentu, který byl u nás dlouhodobě nesmírně populární: MPV. Rodinné a velkoprostorové vozy se v minulosti těšily značnému zájmu české klientely, dnes se ale musí spokojit s pouhými 12 % trhu a pozicí daleko za lídrem.

O tom, že SUV zažívají rozmach, není pochyb. Zajímavé je ovšem podívat se na to z hlediska podskupin. Zatímco největší vozy SUV v loňském roce stagnovaly, střední a malé rostly. Nejpočetnější skupina středních SUV navýšila oproti roku 2017 prodeje o přibližně 20 %, což ukazuje na zpomalení růstu oproti předcházejícímu období. Zato v podskupině malých SUV to vřelo! 

Segment malých SUV je v České republice v plném rozkvětu. V loňském roce představoval téměř 16 000 vozů, přičemž oproti roku 2017 zaznamenal markantní nárůst o přibližně 50 %. Nejsilnějším hráčem se zde ukázal model Peugeot 2008, který se na prodejích loňského roku podílel celou jednou pětinou.

Za loňský rok dosáhl 3 205 registrovaných vozů, tedy o 868 více než v předcházejícím období. Zatímco v roce 2017 mu pozice lídra segmentu malých SUV v ČR i přes výrazný meziroční nárůst těsně unikla, v loňském roce ji s přehledem získal a svého nejbližšího konkurenta zanechal za sebou o téměř tisíc vozů. V rámci celkového trhu osobních aut v České republice je 19. nejprodávanějším osobním vozem, přičemž meziročně postoupil o 10 příček z 29. místa.

Peugeot 2008 přitom není žádnou horkou novinkou. Jeho historie začala už v roce 2013 ve výrobním závodu v Mulhouse, který 9. ledna 2019 vyrobil svůj jubilejní miliontý kus. V této továrně se každý den vyprodukuje 780 vozů Peugeot 2008, v loňském roce jich bylo dohromady 193 000. V České republice tak v loňském roce skončila téměř dvě procenta evropské produkce. Což není vzhledem k velikosti trhu, na kterém značky Peugeot operuje, vůbec špatné!
 

Témata: auto, moto, SUV
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Odborníci bijí na poplach. Chystá se další dárek pro Agrofert

Nejčastější důvody, proč se vám pravidelně tvoří v...

Naučte se správně zalévat pokojové rostliny. Mnoho lidí...

Muškáty jsou klasika, ale existují i hezčí rostlinky,...

Jak vyčistit zaneřáděný gril během několika minut

Jak vybrat ideální zahradní lehátko podle vašich potřeb a...

Zahradní dekorace vyrobíte i z věcí, které byste jinak...

Zavřít reklamu