Extrémně rychlá pozemní doprava Hyperloop míří do čínské provincie Kuej-čou

Věda a technika 21. července 2018 | 10:59 — Lukáš Bauer
Čínská provincie Kuej-čou podepsala kontrakt na vybudování vysokorychlostní dráhy od kalifornské společnosti Hyperloop TT. V budoucnu by tato rychlá přeprava mohla být součástí Nové hedvábné stezky.
Hyperlopp dokáže přepravovat osoby rychlostí blízké zvuku / Internet

Vláda čínské provincie Kuej-čou v tomto týdnu podepsala klíčovou smlouvu na zhotovení přepravního systému společnosti Hyperloop Transportation Technologies. Díky této dohodě vznikne v chudé provincii moderní vysokorychlostní dráha pro přepravu osob. Provincie je například také místem, kde se nachází uložiště dat společnosti Apple pro čínské uživatele.

V oblasti také probíhá výstavba obřího krytu, který bude shromaždištěm dat ze sociální sítě WeChat. Hlavní město celé oblasti Kuej-jang si proto vysloužilo přezdívku Údolí velkých dat. Dalším z řady plánovaných technologických projektů je právě zmiňovaný přepravní systém Hyperloop.

Jeho klíčovou složkou mají být právě vysokorychlostní dráhy. Ve svém oficiálním prohlášení to zmiňuje i vedení Hyperloop TT. „Čína vede v počtu rychlodrah na světě, teď ale hledá ještě efektivnější vysokorychlostní řešení,“ tvrdí předseda společnosti Bibop Gresta.

Projekt v hodnotě 10 miliardu jüanů bude složen ze dvou fází. První, desetikilometrová část, spojí centrum Tchung-žen s místním letištěm a druhá, která bude mnohonásobně delší, povede až k buddhistické hoře Fan-ťing-šan. 

Hyperloop TT je kalifornská firma využívající vynálezu vysokorychlostního tunelu hyperloop, který v roce 2013 představil vizionář Elon Musk. Během několika testů této technologie budoucnosti bylo potvzeno, že dokáže přepravovat osoby při rychlostech okolo 1000 km/h. Přepravní kapsle jsou vybaveny speciálními lineárními indukční motory a kompresory. Dále čtěte: (Ve Francii vyroste první evropský přepravní systém Hyperloop. Stavba už byla zahájena).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Toužíte po šlechtickém titulu? Navštivte některý z mikrostátů

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho...

Ráj turistů a rybářů. To je vstupní brána do Žďárských...

Při pronájmu auta v zahraničí můžete pořádně prodělat,...

Na horách nemusíte pouze lyžovat. V kraji seriálu Doktor...

Poznejte hlavní město módy. Eurovíkend v Miláně vás...

Vzhůru na nejvyšší horu Beskyd. V okolí si v zimě užijí...

Zavřít reklamu