Vědci objevili kolem Jupiteru dalších dvanáct dosud neznámých měsíců

Věda a technika 19. července 2018 | 10:18 — Lukáš Bauer
Léta se pracuje s tím, že největší planetu naší soustavy, Jupiter, obíhá celkem 67 měsíců. Američtí vědci však nedávno zjistili, že jupiterových měsíců je nejméně 79, tedy o dvánáct více, než se dosud předpokládalo. Některé z nich podle výzkumu ale brzy mohou zaniknout.
Jupiter obíhá celkem 78 měsíců / Internet

Týmu amerických vědců se podařil objev, který přepíše učebnice. Jupiter totiž obíhá minimálně o 12 měsíců více. Tato vesmírná tělesa jsou poměrně drobná, přičemž nejmenší z nich má průměr menší než jeden kilometr a stává se tak nejmenším známým měsícem v naší Sluneční soustavě.

Žádná jiná planeta se nemůže pochlubit takovým počtem měsíců, jaký obíhá kolem Jupiteru. Nově objevená tělesa zatím nedostala žádné jméno, kromě toho nejmenšího. Ten vědci pojmenovai Valetudo.

Scott Sheppard z Carnegieho vědeckého ústavu označil nejmenší měsíc za „podivnou kouli“. Těleso se vyznačuje také tím, že jeho neobvyklá orbita se zásadně liší od oběžných drah všech ostatních známých Jupiterových měsíců. Vědcům se je nepodařilo najít už dříve kvůli jejich miniaturním rozměrům a těžko předvídatelným oběžným drahám.

Nejmenší měsíc oběhne kolem své planety ve směru její rotace jednou za rok a půl. Jeho nakloněná oběžná dráha protíná orbity roje dalších měsíců, které se pohybují proti rotaci Jupitera. Díky této nestabilní situaci, ve které se měsíc nachází, je velice pravděpodobné, že může rychle zaniknout. Dále čtěte: (Vědci dlouho pátrali po zdroji téměř neviditelných částic, které zachytila observatoř v Antarktidě. Pocházejí ze záhadné vzdálené galaxie).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Víte, která sestřička z Ordinace v růžové zahradě má ráda žárlivost?

Pořizujte si pejska? Máme pár rad do začátku

Úložné prostory pod stropem aneb ani centimetr nazmar

Víte, že rozdíl mezi otěruvzdorným a omyvatelným nátěrem...

Přivítejte jaro veselými květináči vyrobenými z PET lahví

Zapáchá vašemu pejskovi z tlamy? Může mít i vážný...

Nastěhoval se k vám krtek? Máme pár triků, jak jej dostat ze...

Zavřít reklamu