V útrobách Národního muzea byl objeven světový unikát. Ve skladu ležel bez povšimnutí 150 let

Věda a technika 04. května 2018 | 10:32 — Lukáš Bauer
Během stěhování depozitáře Národního muzea v Praze pracovníci objevili zkamenělinu rostliny, kterou objevil známý paleontolog Joachim Barrande. Po bližším výzkumu však zjistili, že se jedná o nejstarší fosilii rostliny na planetě a navíc v jedinečně zachovalé podobě.
Fosilie 430 milionů let staré rostliny objevil slavný paleontolog Joachim Barrande / Národní muzeum

Stáří unikátní fosilie vědci odhadují na 432 milionů let, což z ní dělá nejstarší makroskopický zbytek rostliny na světě. Zkamenělina, která vyniká oproti nálezům z jiných částí světa také svou výjimečnou kvalitou, v prostorách Národního muzea ležela více než 150 let. Po dokončení rekonstrukce ji muzeum zařadí do stálé expozice.

Na vzácném objevu se podíleli vědečtí pracovníci z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Geologického ústavu Akademie věd ČR. Podle jejich zjištění je fosilie důkazem toho, že flóra v období před 432 miliony let již mohla produkovat kyslík.

Doposud známé nejstarší rostlinné zbytky z Irska tvořily pouze několik milimetrů velké úlomky. Další vykopávky z Velké Británie nebo z Brazílie nepřesahují délku 25 milimetrů. Oproti tomu vykopávka z Česka má neuvěřitelných šest centimetrů. Barrande ji objevil ve skalách u středočeských Loděnic.

Vzácné fosilii nevěnoval nikdo pozornost pravděpodobně proto, že na první pohled nebyla tak zajímavá jako zkamenělí trilobité. Nález byl po jeho objevení identifikován jako pravěká řasa Fucoides a uložen do depozitáře.

Její objevitel Vojtěch Turek v kameni ale během vyklízení rozeznal suchozemskou fosilní rostlinu a předal ji k dalším specialistům, kteří se vypravili na místo nálezu, jenž označil paleontolog Barrande. Objevili stejný typ rostliny, ale ani jednu v takové kvalitě, jakou objevili v depozitáři muzea.

Tyto druhy prvních fosilií mohou vědcům prozradit mnohé z historie planety, proto jsou velice cenné. V loňském roce byla také objevena zkamenělina nejstarší houby na světě (čtěte: Byla nalezena dosud nejstarší fosilie houby! Světový unikát má však i několik dalších prvenství).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vládní konsolidační balíček výrazně omezil volnočasové benefity pro zaměstnance

Hypoteční turistika se přestane od září vyplácet, banky...

Tipy, jak vybrat dokonalé hliníkové dveře

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí...

Ucpal se vám záchod? Než zavoláte instalatérovi, zkuste...

Jak mít dokonale ozdobený vánoční strom? Udělejte to jako...

Proč se vám doma tvoří prach, sotva ho utřete, a tipy, co s...

Zavřít reklamu