V Peru byl objeven největší masový hrob dětí v historii. Co se na tomto místě v dávných dobách stalo?

Věda a technika 29. dubna 2018 | 09:13 — Lukáš Bauer
V jihoamerickém státě Peru archeologové objevili dosud největší dětský masový hrob, který pochází přibližně z patnáctého století. Odborníci se podle ostatních nálezů domnívají, že se staly rituálními obětmi.
V písku archeologové objevili dětská těla z patnáctého století / National Geographic

V hromadném pohřebišti na severu Peru, které archeologové od roku 2011 prohledávají, byly nalezeny ostatky více než 140 dětí. Stáří nálezu vědci odhadují na více než 550 let. Podle dalších nalezených artefaktů jsou přesvědčeni, že děti byly obětovány během důležitého rituálního obřadu. Všechny děti byly ve věku od pěti do 14 let.

Toto rozsáhlé obětní místo, jenž je pravděpodobně největší na planetě, bylo objeveno nedaleko města Trujillo na severozápadním pobřeží Peru, které leží v blízkosti bývalého centra starověké civilizace Chime.

Vědci na základě ohledání těl předpokládají, že všechny děti byly obětovány během jediného dne spolu s téměř dvěma sty zvířaty. V této oblasti žily civilizace, které jsou podobnými rituálními praktikami známé.

První pozůstatky dětí a lam našli archeologové již v roce 2011 během výkopových prací na 3500 let starém chrámu. Na počátku bylo objeveno 40 dětí a 74 zvířat, tento počet se ale k dnešnímu dni vyšplhal na 140 dětských koster a 200 zvířecích.

Zvířata se v dávných dobách obětmi rituálů stávala často a stejně tak často byla pohřbívána spolu s lidmi. Jeden z hrobů, který nedávno objevili vědci ve Vyškově během stavebních prací, však vědce velice překvapil (čtěte: Archeologové ve Vyškově objevili vzácný hrob z doby bronzové. Uvnitř našli zvláštní pozůstatky).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na mezinárodní vesmírné stanici byly objeveny neznámé bakterie: Pocházejí z hlubin vesmíru?

Uživatelé jsou z AI zařízení zděšení: Z bezdrátového...

Boeing pracuje na tajném projektu, jenž by měl zcela změnit...

Mačkáte snad ještě tlačítka na ovladači? Ovládejte...

Svatý grál vraků: U Floridy byl vyplaven na pláži unikátní...

Jak si ozvučit celý byt, nebo dokonce i dům, bez drátů a...

Chytrá aplikace Echo usnadní hledat ztracené děti: Chcete...