Obří velryba uhynula na břehu Španělska. V jejích útrobách objevili biologové desítky kilogramů plastu

Věda a technika 11. dubna 2018 | 10:03 — Lukáš Bauer
Velryba, kterou vyplavilo moře na pobřeží Španělska, byla experty podrobena pitvě. Uvnitř téměř šestitunového kytovce vědci objevili 29 kilogramů plastového odpadu. Obrovský tvor zřejmě uhynul na infekční zánět pobřišnice, který mohl být způsoben právě obrovským množstvím plastů v jeho žaludku.
Mrtvý vorvaň byl objeven na pobřeží Španělska / Internet

Podobných případů celosvětově bohužel stále přibývá s rostoucím množstvím plastů v oceánech. V roce 2016 podobným způsobem zemřelo třináct vorvaňů, jejichž těla byla plná plastu. V jejich tělech vědci objevili například třináctimetrovou rybářskou síť nebo téměř metrový kus umělé hmoty z automobilu.

Během loňského roku byl zase na norském pobřeží vyplaven podvyživený vorvaňovec zobatý, který musel být následně utracen. Jeho pitva ukázala, proč tomu tak bylo. V těle měl totiž obrovské množství plastu včetně třiceti velkých igelitových tašek.

Množství plastového odpadu znečišťujícího povrchové vody oceánů navíc v posledních letech obrovsky narůstá a vědci bijí na poplach. Nedávno se tímto problémem zabýval tým vědců, který zjistil, že pouze v oblasti mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy se nachází okolo osmdesáti tisíc tun plastů. Některé z nich prokazatelně pocházejí dokonce z doby před více než třiceti lety (čtěte: Obrovský plovoucí ostrov z plastů v Tichém oceánu už zabírá plochu jako polovina Evropy a rychle se zvětšuje).

Závěrem jejich studie je šokující nárůst množství plastu v oceánech. Toto množství je totiž až šestnáctkrát větší, než jaké bylo zjištěno během posledního průzkumu před několika lety. Ve světových oceánech existuje pět zón, v nichž se odpad shromažďuje. Největší z nich je právě zmíněná oblast mezi jihozápadním pobřežím USA a Havají.

Členové výzkumného týmu analyzovali za pomocí letadel a lodí po dobu tří let plochu znečištěnou odpady. Našli mezi nimi velké množství zbytků převážně rybářských sítí, plastových nádob a balení výrobků.

Pouze čtvrtina z plastů byla menší než pět centimetrů, většina byla ve velmi zachovalém stavu navzdory mnohdy pokročilému stáří. Výzkumníci byli v některých případech schopni z nápisů identifikovat datum výroby, přičemž nejstarší předmět pocházel z roku 1977, dalších sedm z 80. let.

Někteří odborníci již přišli s řešením, jak plastový odpad z oceánu vytěžit, ale k jeho realizaci jsou potřeba obrovské finanční prostředky. Problémem financování je pak zejména fakt, že k odpadu se nikdo nehlásí a zjistit, odkud pochází, je nemožné. Vědci však neztrácí naději v lepší zítřky a vyvíjí stále nové technologie, které by jednou mohly s plastem zatočit na globální úrovni (čtěte: Byl objeven tvor který se živí plastem! Pomůže s řešením vážného ekologického problému).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu