Pod stanicí metra v Římě objevili stavbaři unikátní nález. Pochází z druhého století

Věda a technika 09. března 2018 | 11:44 — Lukáš Bauer
Během stavebních prací v Římě na trase metra C objevili dělníci unikátní archeologický nález v podobě bydliště velitele římské armády. Podle archeologů se jedná o první podobný nález objevený v Římě. V blízkosti této luxusní rezidence již v minulosti objevili kasárna.
Další 2 fotografie v galerii
Bohatě zdobené sídlo patřilo veliteli pretoriánů / Internet

O unikátním archeologickém nálezu informovala italská media během minulého týdne. Pracovníci stavby odkryli přibližně 12 metrů pod povrchem ve stanici Amba Aradam starořímskou rezidenci o rozloze 300 metrů čtverečních. Sídlo je bohatě zdobeno, vykládáno nejrůznějšími mozaikami a podle odborníků patřilo veliteli pretoriánů.

Místo je podle archeologů navíc spojeno s vojenskými kasárnami, které byly objeveny na stejném místě v roce 2016. Dva tisíce let staré stavby patřily pretoriánské gardě, což byla elitní jednotka a osobní stráž římského císaře Hadriana.

Rozlehlé prostory obsahují nejméně 14 pokojů situovaných kolem centrálního nádvoří, které obsahuje také pozůstatky honosné kašny. Složité černobílé mozaiky a freskové stěny budou nyní opatrně demontovány a dočasně odstraněny, aby nedošlo k jejich poškození během výstavby tunelu. Po ukončení stavebních prací budou opět navráceny na původní místo.

Kromě zpoždění způsobeným archeologickými objevy se projekt metra C potýkal s obtížemi již od svého počátku. Svůj podíl na obrovském spoždení měla také do značné míry byrokracie a také řada finančních skandálů, které byly vyšetřovány úřady. Na trase o délce 18 kilometrů jezdí autonomní vlakové soupravy.

V minulém roce potápěči nalezli ve známém vraků římské lodi ze stejného období unikátní sadu historických předmětů a domnívají se, že na dně stále leží velké množství vzácných bronzových soch (Čtěte: Vrak lodi z římského období nalezený u Antikythery, možná ukrývá další velký poklad).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Za pár let půjde vysílat myšlenky na delší vzdálenosti, pracují na tom vědci i Elon Musk

Jak skrýt citlivé informace v náhledech příchozích...

Čtečka otisků prstů přímo v displeji začíná být...

Fontána magmatu nalezena pod Yellowstonem, NASA ji chce chladit...

Astronomové pozorovali díky gravitační čočce unikátní...

Spoluzakladatel WhatsAppu Brian Acton vyzývá lidi, aby si...

Za tři roky bude 40 % smartphonů vybaveno 3D kamerami:...