Pod stanicí metra v Římě objevili stavbaři unikátní nález. Pochází z druhého století

Věda a technika 09. března 2018 | 11:44 — Lukáš Bauer
Během stavebních prací v Římě na trase metra C objevili dělníci unikátní archeologický nález v podobě bydliště velitele římské armády. Podle archeologů se jedná o první podobný nález objevený v Římě. V blízkosti této luxusní rezidence již v minulosti objevili kasárna.
Další 2 fotografie v galerii
Bohatě zdobené sídlo patřilo veliteli pretoriánů / Internet

O unikátním archeologickém nálezu informovala italská media během minulého týdne. Pracovníci stavby odkryli přibližně 12 metrů pod povrchem ve stanici Amba Aradam starořímskou rezidenci o rozloze 300 metrů čtverečních. Sídlo je bohatě zdobeno, vykládáno nejrůznějšími mozaikami a podle odborníků patřilo veliteli pretoriánů.

Místo je podle archeologů navíc spojeno s vojenskými kasárnami, které byly objeveny na stejném místě v roce 2016. Dva tisíce let staré stavby patřily pretoriánské gardě, což byla elitní jednotka a osobní stráž římského císaře Hadriana.

Rozlehlé prostory obsahují nejméně 14 pokojů situovaných kolem centrálního nádvoří, které obsahuje také pozůstatky honosné kašny. Složité černobílé mozaiky a freskové stěny budou nyní opatrně demontovány a dočasně odstraněny, aby nedošlo k jejich poškození během výstavby tunelu. Po ukončení stavebních prací budou opět navráceny na původní místo.

Kromě zpoždění způsobeným archeologickými objevy se projekt metra C potýkal s obtížemi již od svého počátku. Svůj podíl na obrovském spoždení měla také do značné míry byrokracie a také řada finančních skandálů, které byly vyšetřovány úřady. Na trase o délce 18 kilometrů jezdí autonomní vlakové soupravy.

V minulém roce potápěči nalezli ve známém vraků římské lodi ze stejného období unikátní sadu historických předmětů a domnívají se, že na dně stále leží velké množství vzácných bronzových soch (Čtěte: Vrak lodi z římského období nalezený u Antikythery, možná ukrývá další velký poklad).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Uživatelé jsou z AI zařízení zděšení: Z bezdrátového reproduktoru se odeslal záznam soukromé konverzace

Boeing pracuje na tajném projektu, jenž by měl zcela změnit...

Mačkáte snad ještě tlačítka na ovladači? Ovládejte...

Svatý grál vraků: U Floridy byl vyplaven na pláži unikátní...

Jak si ozvučit celý byt, nebo dokonce i dům, bez drátů a...

Chytrá aplikace Echo usnadní hledat ztracené děti: Chcete...

Dobrá zpráva pro majitele iPhonů: Google prý dluží...