Mohl Měsíc vzniknout jinak než je známo? Vědci přišli s novou teorií

Věda a technika 10. března 2018 | 09:41 — Lukáš Bauer
Vědečtí pracovníci z University of California Davis a Harvard University se domnívají, že Měsíc mohl vzniknout zcela jiným způsobem, než jak uvádějí současné teorie. Jeho jádrem má být objekt zvaný synestia, což byl shluk horkého prachu, který vznikl po srážce Země s obřím tělesem.
Vědci přišli se zcela novou teorií o vzniku Měsíce / Shutterstock

Podobná událost je vědecky uznávanou teorií. Nový předpoklad přináší ale jeden zásadní rozdíl v podobě kompletního rozpadu Země během tohoto střetu. Údajně mohla vzniknout řada kolidujících planetek, které tvořily kruhový objekt s otvorem uprostřed.

Je známo, že Měsíc má téměř stejné složení jako Země, přesto existuje několik zásadních rozdílů především v jeho hustotě a také neobsahuje některé volatilní prvky, které jsou pro Zemi typické. Tyto prvky byly také hlavním nedostatkem současných teorií.

Vědci proto svou pozornost zaměřili právě na tento nedostatek a vypracovali teorii takzvané synestie, která obsahovala prvky Země, stejně jako druhé planety. Materiál o teplotách značných teplotách až 3300 stupňů Celsia, který vznikl z roztavených a vypařených hornin, rychle rotoval a vyzařoval velké množství tepla, což způsobilo jeho nízkou životnost.

Tento shluk mohl podle odborníků mít až desetinásobek poloměru Země a Měsíc vznikl přímo v této mlhovině. Na kraji synestie se materiál začal gravitačními silami srážet a vznikl takzvaný protoměsíc. Ostatní materiál se nadále ochlazoval a vytvořil planetu pokrytou horkým magmatem tedy Země.

Tento model by vysvětloval chemické složení Měsíce, které je téměř stejné jako u Země, chybí mu však některé volatilní prvky, jako je sodík, draslík nebo měď. Ty se lehce vypařují a v synestii mohly být ukryty v materiálu, ze kterého při dalším ochlazování vznikla Země. Více by také mohly zodpovědět plánované mise na Měsíc. Indové se dokonce chtějí vydat k nebezpečným pólům našeho souputníka (Čtěte: Indie plánuje riskantní misi na jižní pól Měsíce. Proč je nebezpečná?).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Za pár let půjde vysílat myšlenky na delší vzdálenosti, pracují na tom vědci i Elon Musk

Jak skrýt citlivé informace v náhledech příchozích...

Čtečka otisků prstů přímo v displeji začíná být...

Fontána magmatu nalezena pod Yellowstonem, NASA ji chce chladit...

Astronomové pozorovali díky gravitační čočce unikátní...

Spoluzakladatel WhatsAppu Brian Acton vyzývá lidi, aby si...

Za tři roky bude 40 % smartphonů vybaveno 3D kamerami:...