Podzemní banka v Norsku se otevírá jen dvakrát za rok. Zachrání lidstvo v případě apokalypsy

Věda a technika 01. března 2018 | 08:20 — Lukáš Bauer
Obří apokalyptický kryt v Norsku ukrývá genetický materiál rostlin z celého světa. V případě potřeby může být díky tomuto projektu obnovena každá rostlina, která je v tomto trezoru uložena. Ke svému desátému výročí nyní podzemní banka obdržela dalších více než 70 tisíc semen. Otevírá totiž pouze dvakrát za rok.
Další 1 fotografie v galerii
Podzemní banka v Norsku ukrývá semena plodin z celé planety / Internet

Na norském ostrově Spitsbergen stojí na úpatí kopce pozoruhodná stavba, z níž je vidět pouze futuristicky vyhlížející vchod, zbytek obřího komplexu se nachází pod zemí. Vnitřní prostory ukrývají semena plodin z celého světa, která v trezoru přežijí každou apokalypsu včetně nukleární války.

Uvnitř se nachází sofistikované technologie pomocí, kterých je v semenné bance udržována velmi nízká teplota až -18 stupňů Celsia. Semena rostlin by díky tomu v prostorech vydržela i pětadvacet let poté, co by se komplex ocitl bez elektrického proudu a přestala by fungovat všechna vnitřní zařízení. Semena některých rostlin by měla být dokonce schopná vyklíčit i po dvaceti tisících letech.

Primárním účelem stavby je zachovat biodiverzitu na Zemi v případě globální přírodní katastrofy nebo apokalypsy způsobené člověkem. Semenná banka ale pomáhá i dnes například v zemích jako Sýrie byly z banky obnoveny původní zemědělské plodiny, které byly v některých oblastech zničeny válkou.

Provoz podzemního komplexu, který se otevírá pouze dvakrát do roka byl zahájen v roce 2008. Nedávno oslavila své desáté výročí, ke kterému obdržela téměř 70 tisíc nových semen.

Banka má dnes ve svých trezorech více než 1 milion semen nejrůznějších druhů rostlin. Osivem banku zásobuje více než 70 institucí z celého světa, přičemž nashromáždit všechny druhy rostlin, které jsou v trezoru uskladněny, trvalo téměř sedmdesát let.

Projekt této semenné banky není na světě jediný, ale rozhodně je největší. Po nedávném incidentu, kdy natekla dovnitř voda z tajícího permafrostu, se Norská vláda rozhodla investovat 100 milionů Norských korun (asi 260 milionů korun) do posílení životaschopnosti zařízení.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Online gangy přeprodávají ukradená bankovní hesla přímo na běžných diskusních fórech

Evropou se šíří nový škůdce, je sice krásný, ale velmi...

Evropská unie jde po internetu: Skončí svobodné...

Víte, jak vlastně funguje potrubní vlak jedoucí téměř...

Nejznámější světový vizionář se potýká neustále s...

Démoni podle amerického profesora psychiatrie existují: Zlo je...

Na těchto záhadách si vylámaly zuby již stovky vědců a...