V egyptské hrobce objevili čtyřicet mumií a více než tisíc nejrůznějších posvátných předmětů

Věda a technika 26. února 2018 | 14:55 — Lukáš Bauer
Celkem osm pohřebišť duchovních našli archeologové v oblasti jižně od egyptské metropole. Objevili kolem čtyřiceti sarkofágů a velké množství předmětů. Odborníci hovoří o jednom z nejdůležitějších objevů poslední doby.
Další 1 fotografie v galerii
Archeologové odkryli jeden z nejdůležitějších nálezů v historii / Mohamed Abd El Ghany

Rozsáhlý nález z období raného Egypta objevili archeologové ve vykopávkách Tuna al-Gabal, které se nacházejí asi 240 kilometrů od Káhiry. V osmi pohřebištích objevili kolem čtyř desítek sarkofágů, více než tisíc sošek a spoustu dalších obřadních předmětů.

Archeologické práce ve městě Minya byly zahájeny v minulém roce, přičemž samotné odkrytí celého nálezu bude trvat ještě minimálně pět let. Stáří nálezu vědci odhadují na období 4 až 6 tisíc let před naším letopočtem, tedy z dob raného Egypta.

V jedné hrobce vědci dokonce objevili takzvané kanopy, což jsou nádoby na mumifikované orgány, které patřily knězi sloužícímu bohu Thótovi. Ten je vykreslován jako muž s hlavou ptáka ibise. Jeho kult se navrátil ještě později v období Ptolemaiovců.

Dalších čtyřicet sarkofágů, které byly doposud odkryty, podle archeologů ukrývá rodinné příslušníky kněze. Některé ze sarkofágů na sobě dokonce mají jména pohřbených osob v hieroglyfech.

V jiné hrobce objevili několik dřevěných rakví, sochy starých kněží a řadu dalších pohřebních artefaktů. Egyptské ministerstvo starožitností vydalo zprávu, v níž uvádí, že tento objev pravděpodobně nebude poslední.

Podobný objev se podařil archeologům také loni v květnu, když našli pohřebiště se 17 mumiemi u města Tuna el-Gabal. Mezi mumifikovanými byly pozůstatky žen i dětí. V roce 2017 byly také vyzvednuty artefakty z hrobek, které nemohli archeologové otevřít mnoho let (čtěte: Archeologové zveřejnili artefakty z nově objevených hrobek v Egyptě).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Uživatelé jsou z AI zařízení zděšení: Z bezdrátového reproduktoru se odeslal záznam soukromé konverzace

Boeing pracuje na tajném projektu, jenž by měl zcela změnit...

Mačkáte snad ještě tlačítka na ovladači? Ovládejte...

Svatý grál vraků: U Floridy byl vyplaven na pláži unikátní...

Jak si ozvučit celý byt, nebo dokonce i dům, bez drátů a...

Chytrá aplikace Echo usnadní hledat ztracené děti: Chcete...

Dobrá zpráva pro majitele iPhonů: Google prý dluží...