V egyptské hrobce objevili čtyřicet mumií a více než tisíc nejrůznějších posvátných předmětů

Věda a technika 26. února 2018 | 14:55 — Lukáš Bauer
Celkem osm pohřebišť duchovních našli archeologové v oblasti jižně od egyptské metropole. Objevili kolem čtyřiceti sarkofágů a velké množství předmětů. Odborníci hovoří o jednom z nejdůležitějších objevů poslední doby.
Další 1 fotografie v galerii
Archeologové odkryli jeden z nejdůležitějších nálezů v historii / Mohamed Abd El Ghany

Rozsáhlý nález z období raného Egypta objevili archeologové ve vykopávkách Tuna al-Gabal, které se nacházejí asi 240 kilometrů od Káhiry. V osmi pohřebištích objevili kolem čtyř desítek sarkofágů, více než tisíc sošek a spoustu dalších obřadních předmětů.

Archeologické práce ve městě Minya byly zahájeny v minulém roce, přičemž samotné odkrytí celého nálezu bude trvat ještě minimálně pět let. Stáří nálezu vědci odhadují na období 4 až 6 tisíc let před naším letopočtem, tedy z dob raného Egypta.

V jedné hrobce vědci dokonce objevili takzvané kanopy, což jsou nádoby na mumifikované orgány, které patřily knězi sloužícímu bohu Thótovi. Ten je vykreslován jako muž s hlavou ptáka ibise. Jeho kult se navrátil ještě později v období Ptolemaiovců.

Dalších čtyřicet sarkofágů, které byly doposud odkryty, podle archeologů ukrývá rodinné příslušníky kněze. Některé ze sarkofágů na sobě dokonce mají jména pohřbených osob v hieroglyfech.

V jiné hrobce objevili několik dřevěných rakví, sochy starých kněží a řadu dalších pohřebních artefaktů. Egyptské ministerstvo starožitností vydalo zprávu, v níž uvádí, že tento objev pravděpodobně nebude poslední.

Podobný objev se podařil archeologům také loni v květnu, když našli pohřebiště se 17 mumiemi u města Tuna el-Gabal. Mezi mumifikovanými byly pozůstatky žen i dětí. V roce 2017 byly také vyzvednuty artefakty z hrobek, které nemohli archeologové otevřít mnoho let (čtěte: Archeologové zveřejnili artefakty z nově objevených hrobek v Egyptě).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Za pár let půjde vysílat myšlenky na delší vzdálenosti, pracují na tom vědci i Elon Musk

Jak skrýt citlivé informace v náhledech příchozích...

Čtečka otisků prstů přímo v displeji začíná být...

Fontána magmatu nalezena pod Yellowstonem, NASA ji chce chladit...

Astronomové pozorovali díky gravitační čočce unikátní...

Spoluzakladatel WhatsAppu Brian Acton vyzývá lidi, aby si...

Za tři roky bude 40 % smartphonů vybaveno 3D kamerami:...