To, co se stalo s prvním stupněm rakety Falcon 9 po návratu z vesmíru, nečekal ani Elon Musk

Věda a technika 02. února 2018 | 08:00 — Lukáš Bauer
Ve čtvrtek vzlétla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a vynesla do vesmíru lucemburský velký satelit GovSat1. Při jejím opětovném přistání se společnost rozhodla vyzkoušet novou metodu přistání a zvolila z bezpečnostních důvodů přistání na moři. Nikdo ale nečekal, že raketový stupeň Falconu test přežije.
První stupeň rakety Falcon 9 se vznáší na vlnách / Internet

Během čtvrtečního odpoledne vynesla raketa Falcon 9 těžký satelit lucemburské vlády na oběžnou dráhu. Již před zahájením mise SES-16/GovSat1 společnost SpaceX oznámila, že nepočítá s recyklací této rakety během jejího návratu.

Společnost neuvedla důvod, ale ihned se objevila řada spekulací o tom, že raketa je vybavena přistávací konstrukcí včetně kormidel, takže je pravděpodobné, že SpaceX s ní zamýšlí provést testy, na které není běžně příležitost. Tyto spekulace později potvrdil na Twitteru i Elon Musk, který uvedl, že s prvním stupněm Falconu 9 proběhne test přistání s velmi silnou úrovní tahu.

Tento záměr ale společnost odradil od přistání na mořské plošině, protože se obávala jejího poškození a rozhodla se první stupeň obětovat a přistát s ním přímo na hladině. K všeobecnému údivu Falcon 9 po přistání ani nevybouchl, ani se nepotopil, ale pluje po vlnách Atlantiku.

Společnost SpaceX vydala prohlášení, že se raketu pokusí odtáhnout k pobřeží. Zda raketa ještě někdy poletí není příliš pravděpodobné, protože mořská voda je velmi destruktivní pro elektroniku a další citlivé materiály, které se v kosmických raketách používají. Každopádně se jedná o velmi zajímavou zkušenost, zejména pro společnost SpaceX.

SpaceX je průkopníkem v oblasti znovu použitelných vesmírných raket. Díky tomu lze výrazně ušetřit obrovské finanční prostředky, které je potřeba na umístění satelitu do vesmíru vynaložit.

Po úspěšném zavedení této technologie společnosti SpaceX se objevily informace o tom, že Rusové vzkřísili svůj zmražený projekt recyklovatelných raket. Ten je sice postaven trochu jinak, než u SpaceX, ale myšlenka zůstává stejná (Čtěte: Ruský vesmírný program se vrací k projektu recyklovatelné kosmické rakety).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Boeing pracuje na tajném projektu, jenž by měl zcela změnit budoucnost letectví

Mačkáte snad ještě tlačítka na ovladači? Ovládejte...

Svatý grál vraků: U Floridy byl vyplaven na pláži unikátní...

Jak si ozvučit celý byt, nebo dokonce i dům, bez drátů a...

Chytrá aplikace Echo usnadní hledat ztracené děti: Chcete...

Dobrá zpráva pro majitele iPhonů: Google prý dluží...

Nejsilnější změřené zemětřesení v historii trvalo jen...