Jeden z nejvzácnějších živočichů na Zemi byl objeven v Tanzánii

Věda a technika 31. ledna 2018 | 11:22 — Lukáš Bauer
Vědcům se v oblasti Tanzánie podařilo objevit jednoho z nejvzácnějších živočichů na naší planetě. Ryba Thymichthys politus se vyznačuje zejména tím, že své ploutve používá jako chodidla.
Další 1 fotografie v galerii
Tato ryba se pohybuje výhradně po mořském dně / Internet

Ještě do minulého týdne patřila chodící ryba Thymichthys politus mezi nejvzácnější druhy na Zemi. Vědcům se podařilo u pobřeží Tanzánie objevit množství nových jedinců a domnívají se, že jejich populace by se v oblasti mohla v příštích letech až zdvojnásobit.

Extrémně vzácného tvora se podařilo objevit týmu potápěčů z australského mořského a antarktického výzkumu spolu s odborníky občanské a vědecké studie Reef Life Survey. Vědci objevili údajně osm jedinců, ale domnívají se, že v oblasti jich musí být nejméně dvakrát tolik. 

Podivná ryba, která chodí po mořském dně, dostala své jméno právě díky zvláštním ploutvím, které připomínají ruce. Thymichthys politus patří do čeledi Brachionichthyidae. Bracchium znamená latinsky ruka a Ichthys je řecky ryba.

Nový výskyt této unikátní ryby, jejichž příbuzných žije na zemi pouhých 14 druhů, vědci objevili na území o rozloze asi jednoho fotbalového hřiště. Doposud bylo známo pouze jedno místo na planetě, kde byl výskyt tohoto tvora zaznamenán. Přesné místo nálezu potápěči nechtějí zveřejnit, aby lokalita zůstala nedotčena.

Oceány ukrývají stále mnoho překvapení a neznámých druhů. Nedávno se vědci zabývali studií, kolik neznámých živočichů světové oceány ve skutečnosti ukrývají a došli k závěru, že jsou jich tisíce (čtěte: Vědci mají konečně jasno, kolik neobjevených tvorů se ukrývá v oceánu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Boeing pracuje na tajném projektu, jenž by měl zcela změnit budoucnost letectví

Mačkáte snad ještě tlačítka na ovladači? Ovládejte...

Svatý grál vraků: U Floridy byl vyplaven na pláži unikátní...

Jak si ozvučit celý byt, nebo dokonce i dům, bez drátů a...

Chytrá aplikace Echo usnadní hledat ztracené děti: Chcete...

Dobrá zpráva pro majitele iPhonů: Google prý dluží...

Nejsilnější změřené zemětřesení v historii trvalo jen...