Svitky z Mrtvého moře pomalu odhalují své tajemství. Vědci rozluštili předposlední z nich

Věda a technika 27. ledna 2018 | 14:31 — Lukáš Bauer
Svitky z Mrtvého moře je označení pro zbytky starověkých svitků, které byly objeveny v roce 1947 beduínskými pastevci. Vzácné písemnosti, které představují nejstarší nalezený přepis hebrejské Bible, byly psány v kódovém jazyce. Izraelští vědci rozluštili předposlední z nich. Složili ho z více než šedesáti drobných fragmentů.
Svitky byly objeveny poblíž Mrtvého moře / Internet

Texty svitků, které byly objeveny v polovině minulého století poblíž Mrtvého moře za podivných okolností, byly částečně zašifrovány. Rozluštění historické písemnosti vyžadovalo rok usilovné práce izraelských vědců.

Devět set svitků napsaných starověkým židovským společenstvím fascinuje svět od roku 1947. Tehdy je v kumránské jeskyni na západním břehu Mrtvého moře ukryté v hliněných nádobách našli beduíni. Dlouhou dobu se ale spekuluje, že za unikátním objevem stojí zejména pašeráci starožitností, kteří se rozhodli na vzácných artefaktech vydělat.

Izraelským historikům se podařilo v písemnostech rozluštit unikátní 364denní kalendář, který byl sestaven a využíván pouštní sektou zvanou Judeje, stejně jako zmínky o židovských svátcích včetně slavností „Nového obilí“, „Nového vína“ a „Nového oleje“. Tyto starodávné židovské svátky jsou novinkou, protože o nich neexistuje zmínka ani v Bibli.

Část pradávných písemností je uložena v izraelské Svatyni knihy, další jsou součástí expozic Rockefellerova muzea v Jeruzalémě. To se nachází na území, které za šestidenní války v roce 1967 dobyl Izrael na Jordánsku a Jordánci tvrdí, že Izraelci artefakty během tohoto období ukradli.

Originály musí být uchovány v prostředí s optimální vlhkostí vzduchu a teploty, jež odpovídá podmínkám v kumránských jeskyních, kde byly objeveny. Fragmenty dosud nedekódovaného svitku poskládaly dohromady týmy doktora Eshbala Ratsona a profesora Jonathana Bendova.

Nedávno vědci odhalili také tajemství prastarých svitků z Itálie, na nichž se objevily záhadné fialové skvrny (čtěte: Vědci rozluštili tajemství fialových skvrn dávného pergamenu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Čeká nás doba ledová? Podle vědců budou nejbližší erupce sopek ničivější než dosud

Přichází první smartphone, jenž vám skutečně může...

V Texasu staví 150 metrů pod zemí obrovské tisícileté...

Existovala alternativa k vytvoření Československa? Nebylo...

Romantické praskání ohně v domácím krbu vás může...

Zbavte se hotovosti: Budoucnost představují platební náramky,...

Řešíte každý měsíc splátky leasingu? Váš vůz přitom...