Téměř dvě miliardy let starý kus Kanady byl objeven v Austrálii. Vědci tvrdí, že byly kdysi jednou pevninou

Věda a technika 26. ledna 2018 | 12:19 — Lukáš Bauer
Vědci objevili v oblasti severní Austrálie velice staré horniny, které pochází z Kanadského štítu - rozsáhlé oblasti, kteá obklopuje Hudsonův záliv. Nový objev naznačuje, že tyto dvě země kdysi tvořily část superkontinentu Nuna.
Posledním superkontinentem byla Pangea / Internet

Skalnaté podloží, jehož stáří se odhaduje na 1,7 miliardy let, objevili vědci ve městě Georgetown na severovýchodě Austrálie. Rozbor těchto hornin prokázal, že mají stejný původ jako horniny, které se nachází v rozsáhlé oblasti zvané Kanadský štít.

Nejnovější objev je velice důležitým zjištěním, protože odborníkům jasně napovídá, že Austrálie byla součástí Severní Ameriky a tvořily společně superkontinent Nuna. Tato pradávná pevnina, někdy také nazývána superkontinent Kolumbie, se formovala v období před 1,8 miliardami let. Posledním superkontinentem na naší planetě byla Pangea, která zanikla před zhruba 175 miliony let.

„Naše výzkumy ukazují, že asi před 1,7 miliardami byly horniny z Georgetown uloženy do mělkého moře v době, kdy oblast tvořila součást Severní Ameriky,“ uvedl ve zprávě vedoucí výzkumný pracovník Adam Nordsvan z australské Curtin University.

Obrovské pevninské masy se během vývoje Země neustále přesouvají. Podobně vznikla před 300 miliony let Pangea, která se postupně rozpadla na jednotlivé dnešní kontinenty.

Vědci nyní označili Nuna jako vůbec první superkontinent, který na rané planetě Zemi vznikl. Poprvé pravděpodobnou existenci této pevniny vědci publikovali již v roce 2002. Australský objev tak potvrdil dřívější domněnky a pro vědce je cennou indicií k pochopení, jak se záhadný superkontinent Nuna začal formovat.

O mnoho mladším superkontinentem je Gondwana, která zahrnovala oblasti dnešní Jižní Ameriky, Afriky, Arábie, Indie, Austrálie a Antarktidy. Před časem vědci objevili unikátní houbu, která na tomto prehistorickém kontinentu rostla (Čtěte: Byla nalezena dosud nejstarší fosilie houby).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Boeing pracuje na tajném projektu, jenž by měl zcela změnit budoucnost letectví

Mačkáte snad ještě tlačítka na ovladači? Ovládejte...

Svatý grál vraků: U Floridy byl vyplaven na pláži unikátní...

Jak si ozvučit celý byt, nebo dokonce i dům, bez drátů a...

Chytrá aplikace Echo usnadní hledat ztracené děti: Chcete...

Dobrá zpráva pro majitele iPhonů: Google prý dluží...

Nejsilnější změřené zemětřesení v historii trvalo jen...