Čeští vědci objevili na Nové Guinei neznámý druh jeskynního raka

Věda a technika 21. ledna 2018 | 12:21 — Lukáš Bauer
Vědci z České zemědělské a Jihočeské univerzity objevili na jižní polokouli prvního jeskynního raka a především neznámý nový druh. Rak nažloutlý byl nalezen na ostrově Nová Guinea v jeskynní řece poblíž vesnice Palimoro.
Další 2 fotografie v galerii
Rak nažloutlý je prvním jeskynním rakem na jižní polokouli / Jihočeská univerzita

Čeští vědci byli na stopě raka nažloutlého (Cherax acherontis) již delší dobu a loni v létě se za ním vypravili do Indonésie. Nakonec jej našli na ostrově Nová Guinea v krápníkové jeskyni. Díky administrativně náročnému procesu převozu raka k výzkumu museli pro jeho popsání místo navštívit osobně.

Nový objev vzbudil ve vědeckém světě velký ohlas a je považován za největší pokrok v poznání raků za několik let. Vědcům může rak nažloutlý prozradit důležité informace o evolučním vývoji těchto organizmů.

„Komunikace s průvodcem v angličtině skrze e-maily nebyla ideální, až na místě jsme zjistili, co nás čeká,“ uvedl Martin Bláha, jeden z vědců, kteří za důležitým objevem stojí. Tito raci v oblasti žijí v ponorné řece, která protéká rozsáhlým jeskynním systémem a vědci museli projít dlouhý úsek vodou, než tvora objevili.

Následný výzkum ukázal, že se skutečně jedná o dosud nepopsaný druh, který je vývojově blízký podobným rakům nalezeným v Austrálii. Svými vlastnostmi se ale spíše podobá rakům z jeskyní v Severní Americe, kteří jsou jiného rodu a dorůstají do délky až 20 centimetrů.

Vědci se chtějí do oblastí Indonésie vrátit k dalšímu výzkumu dalšího druhu raka, který údajně v jeskyních žije. Dalším posláním českých vědců by také měla být identifikace nepůvodních druhů, které mohou mít ničivý vliv na zdejší ekosystémy.

Další vědci z České republiky mají v zahraničí nelehký úkol při posledním pokusu o záchranu severního bílého nosorožce, který je prakticky považován za vyhynulého (čtěte: V případě neúspěchu navždy zmizí z naší planety). Severní nosorožec bílý byl vyhuben pytláky kvůli cenným rohům.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Boeing pracuje na tajném projektu, jenž by měl zcela změnit budoucnost letectví

Mačkáte snad ještě tlačítka na ovladači? Ovládejte...

Svatý grál vraků: U Floridy byl vyplaven na pláži unikátní...

Jak si ozvučit celý byt, nebo dokonce i dům, bez drátů a...

Chytrá aplikace Echo usnadní hledat ztracené děti: Chcete...

Dobrá zpráva pro majitele iPhonů: Google prý dluží...

Nejsilnější změřené zemětřesení v historii trvalo jen...