Byl zadržen muž z Číny, který se snažil propašovat prehistorický unikát obřích rozměrů

Věda a technika 10. ledna 2018 | 13:37 — Lukáš Bauer
Na Dálném východě byl zadržen pašerák z Číny, který se snažil přes hranici převézt nevšední zboží. Celníci u něj totiž našli 30 milionů let starou fosilii vzácných čelistí prehistorického druhu žraloka.
Další 2 fotografie v galerii
Tyto čelisti patří megalodonovi, největšímu žralokovi, který žil na naší planetě / National Museum Baltimore

Celní správa zabavila na ruském území unikátní fosilii čelistí dávno vyhynulého žraloka s názvem Otodus obliguus, který je považován za předchůdce megalodona, největšího žraloka, který kdy žil na naší planetě.

Perfektně zachovalé čelisti se čtyřiadvaceti zuby pašoval občan Čínské lidové republiky a jejch stáří odborníci odhadli na 30 milionů let. Fosilie byla následně převezena do univerzitního muzea na Dálném východě.

„Otodus obliguus je pro paleontology velice cenným, protože žil před desítkami milionů let a je odborníky považován za přímého předchůdce megalodona, největšího žraloka na světě, který dosahoval délky až patnácti metrů,“ uvedla ředitelka muzea Irina Volvenko.

Otodus obliguus byl o něco menší než megalodon, dorůstal totiž maximální délky okolo 10 metrů. Čelisti jsou hlavním rysem mořských dravců a jejich zkoumání může pomoci určit přesnější místo v evoluci. Objev nových druhů žraloků není ani dnes vyjímkou.

Přesné místo původu tohoto exempláře je stále předmětem šetření, čínský překupník vyšetřovatelům tvrdil, že je koupil v Rusku. Jelikož nález má vysokou historickou, muži hrozí mnohaleté vězení.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak skrýt citlivé informace v náhledech příchozích notifikací na obrazovce vašeho smartphonu?

Čtečka otisků prstů přímo v displeji začíná být...

Fontána magmatu nalezena pod Yellowstonem, NASA ji chce chladit...

Astronomové pozorovali díky gravitační čočce unikátní...

Spoluzakladatel WhatsAppu Brian Acton vyzývá lidi, aby si...

Za tři roky bude 40 % smartphonů vybaveno 3D kamerami:...

Stále více smartphonů disponuje umělou inteligencí: Již...