Ve Švýcarsku uvedli do provozu nejstrmější lanovou dráhu na světě

Věda a technika 19. prosince 2017 | 12:50 — Lukáš Bauer
Švýcarské město Schwyz a horskou vesnici Stoos nyní spojuje nejstrmější lanová dráha světa. Nová speciálně navržená lanovka nahradila starší dosluhující dráhu z roku 1933.
Další 3 fotografie v galerii
Prostor uvnitř kabin se neustále natáčí tak, aby cestující byli kolmo k zemi / SITA

Nejstrmější lanová dráha na světě se může pochlubit kromě tohoto prvenství také zajímavým technickým řešením. Souprava s několika cestovními kabinami se totiž neustále natáčí tak, aby cestující uvnitř byli stále v kolmé poloze směrem k zemi.

Nová lanovka spojuje město Schwyz v nadmořské výšce 556 metrů s vesnicí Stoos, která se nachází v nadmořské výšce 1 300 metrů. Celková délka lanové dráhy je přitom pouze 1 547 metrů.

Lanová dráha musí překonat převýšení 744 metrů na velmi krátkém úseku a dostává se tak v jednom místě do stoupání až 110 procent. Dráha je také velice rychlá, protože více než kilometr a půl strmého stoupání zvládne za pouhé 4 minuty. Poprvé se v ní cestující mohli svézt během víkendu.

Lanovka nebude sloužit pouze pro turisty, využívat ji budou zejména místní obyvatelé na dopravu mezi vesnicí a městem. Do vesnice Stoos se totiž nelze dostat automobilem. Místní mají na výběr pouze chůzi, nebo lanovku, jejíž stavba trvala 14 let a stála 52 milionů švýcarských franků (v přepočtu téměř jednu miliardu korun).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tesla na kolenou: Nový elektromobil Miss R s expresním startem uhání rychlostí až 270 kilometrů za hodinu

Smartphone s nejdelší výdrží baterie? Mezi Androidy kraluje...

Legendární špionážní Blackbird nahradí nové hypersonické...

Nejvíc užitkových vozů v ČR prodal Peugeot

Bude Wi-Fi technologie konečně bezpečnější? Už se nebudete...

Homeopatie pacientům dle nejnovější analýzy vůbec...

Posmrtný život přichází: Lidé zmražení kryogenikou by...