Umělá inteligence objevila osmou planetu obíhající jedinou hvězdu

Věda a technika 18. prosince 2017 | 09:23 — Lukáš Bauer
Zcela poprvé v historii byla objevena planetární soustava osmi planet, které obíhají jednu mateřskou hvězdu. Na významném objevu se podílel Keplerův teleskop za asistence umělé inteligence od vývojářů Google.
Další 1 fotografie v galerii
Nové exoplanety odhalil Keplerův teleskop ve spolupráci s umělou inteligencí / Shutterstock

Nově objevená osmá planeta v souhvězdí Kepler 90 je významným milníkem v astronomii. Dosud totiž nebyla nalezena žádná soustava, v rámci které by obíhalo mateřskou hvězdu osm planet stejně jako je tomu v naší Sluneční soustavě.

K významnému objevu dopomohla vědcům umělá inteligence, kterou poskytl internetový gigant Google. Softwaroví inženýři z Google nedávno učili tento nástroj rozeznávat mezi obrázky zvířat a nyní již dokáže rozpoznat exoplanetu, což je obrovský pokrok.

Souhvězdí Kepler 90, které je od Země vzdálené 2 545 světelných let, bylo objeveno již dříve Keplerovým teleskopem, ale dosud vědci dokázali identifikovat pouze sedm planet obíhajících svou mateřskou hvězdu. Díky sofistikované technologii bylo zjištěno, že se v soustavě nachází ještě osmá, dosud neobjevená exoplaneta.

Podle odborníků jsou planety v soustavě Kepler 90 v nezvyklé blízkém uskupení kolem své hvězdy. Nejvzdálenější planeta této soustavy je vzdálená od hvězdy podobně jako Země od Slunce.

Exoplaneta je termín používaný pro planety, které obíhají hvězdy mimo naši Sluneční soustavu. V posledních několika letech jich bylo objeveno velké množství, díky novému teleskopu Kepler, který zahájil průzkum vzdáleného vesmíru v roce 2009. O posledním významném objevu Keplerova teleskopu si můžete přečíst v tomto článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak skrýt citlivé informace v náhledech příchozích notifikací na obrazovce vašeho smartphonu?

Čtečka otisků prstů přímo v displeji začíná být...

Fontána magmatu nalezena pod Yellowstonem, NASA ji chce chladit...

Astronomové pozorovali díky gravitační čočce unikátní...

Spoluzakladatel WhatsAppu Brian Acton vyzývá lidi, aby si...

Za tři roky bude 40 % smartphonů vybaveno 3D kamerami:...

Stále více smartphonů disponuje umělou inteligencí: Již...