Američané se definitivně vrací na Měsíc, Mars bude následovat

Věda a technika 13. prosince 2017 | 11:33 — Lukáš Bauer
Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že se Američané znovu vrátí na Měsíc. Vesmírnou agenturu NASA také pověřil vypracováním detailních plánů pro návštěvu Marsu.
První kosmonauti americké NASA přistáli na měsíci v roce 1969 / Shutterstock

Donald Trump vydal nové nařízení, které klade americké vesmírné agentuře NASA za úkol realizovat pilotovanou misi na Měsíc, kterou bude následovat vypracování podrobných plánů na návštěvu rudé planety.

Podle Trumpa se tentokrát mise na Měsíc neomezí pouze na vztyčení americké vlajky na povrchu Měsíce jako tomu bylo v roce 1969. NASA ve spolupráci s dalšími vesmírnými agenturami chce postavit na Měsíci základnu, která bude základním stavebním kamenem pro další náročné mise. Startovat z Měsíce dále do vesmíru je totiž mnohem jednodušší a méně nákladné než ze Země.

Bílý dům na slavnostním ceremoniálu sdělil, že hodlá od základů změnit program pilotovaných vesmírných letů tak, aby se Amerika stala lídrem kosmického průmyslu a získala nové cenné zkušenosti.

Spojené státy americké jsou zatím jedinou zemí, která úspěšně dostala své astronauty na Měsíc. Po Měsíci chodilo během několika misí celkem dvanáct amerických astronautů.

Na slavnostní akci, během které Trump podepisoval nařízení NASA, bylo přítomno několik slavných osobností amerického vesmírného programu. Mezi známými osobnostmi byli například Harrison Schmitt, Buzz Aldrin, Peggy Whitsonová a Christina Kochová.

Schmitt je v historii kosmonautiky posledním astronautem, který byl na Měsíci v rámci poslední mise Apollo 17. Trump dekret podepsal na minutu přesně 45 let poté, co Schmitt vyšel z lunárního modulu a vkročil na povrch Měsíce.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pasivní kouření marihuany je stejně nebezpečné jako u cigaret, následky ovšem trvají podle vědců déle

Miliony robotických mikroskopů s umělou inteligencí budou...

Za pár let půjde vysílat myšlenky na delší vzdálenosti,...

Jak skrýt citlivé informace v náhledech příchozích...

Čtečka otisků prstů přímo v displeji začíná být...

Fontána magmatu nalezena pod Yellowstonem, NASA ji chce chladit...

Astronomové pozorovali díky gravitační čočce unikátní...