Supervýkonný rentgen bude odhalovat tajemství tisíce let starých mumií

Věda a technika 12. prosince 2017 | 11:08 — Lukáš Bauer
Za pomoci nového velmi výkonného rentgenového zařízení se američtí vědci snaží rozluštit tisíce let staré tajemství egyptské mumie. Nová technologie dokáže zprostředkovat 3D obraz těla v neuvěřitelných detailech.
Další 1 fotografie v galerii
Nová zobrazovací metoda bude použita i na jiné typy mumií / Internet

V období starověkého Egypta, tedy asi před dvěma tisíci lety, zemřela malá holčička, která pravděpodobně pocházela ze zámožné rodiny. Její drobné tělo bylo zabaleno do hedvábného rouna a mumifikováno. Její mumii objevili archeologové v roce 1911.

Nová rentgenová technologie nejen zobrazí téměř původní podobu malého dítěte, ale vědci se s její pomocí budou snažit odhalit, jakým způsobem zemřelo. V této dávné době byla dětská úmrtí velmi častá a průměrná délka života se pohybovala okolo 25 let.

Mumie malého děvčete již byla skenována pomocí CT v roce 2005, nyní byl obraz doplněn speciálním 3D zobrazovacím rentgenem. Spojení těchto dvou technologií ukázalo nebývalé detaily.

Vědci se domnívají, že dítě pravděpodobně zemřelo na úplavici nebo meningitidu. Vzhledem k neporušené kostře a žádnému viditelnému zranění vědci téměř s jistotou vyloučili násilnou smrt nebo smrtelný úraz. Jestli teorii potvrdí i výsledky moderní zobrazovací technologie, bude jasné v lednu příštího roku.

Odborníci nyní doufají, že se pomocí této metody zobrazování dozvědí více o samotné mumifikaci, použitých materiálech a také o tom, jakým způsobem v Egyptě, ale i jinde ve světě mumie uchovávali.

Nová technologie nebude podle slov jejích tvůrců sloužit pouze ke zkoumání mumií. Může mít širokou škálu možných využití v archeologii, biologii, geologii stejně jako v nejrůznějších průmyslových odvětvích.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nové nařízení EU změní internet: Končí svobodné vyjádření názoru v kyberprostoru?

Víte, jak vlastně funguje potrubní vlak jedoucí téměř...

Nejznámější světový vizionář se potýká neustále s...

Démoni podle amerického profesora psychiatrie existují: Zlo je...

Na těchto záhadách si vylámaly zuby již stovky vědců a...

Vyšší dávky vitamínu D by měly podle lékařů výrazně...

Čeští vědci vyvinuli zcela nový typ vlákna, jež je...