V jihoamerickém pralese byl objeven neznámý druh modré tarantule

Věda a technika 24. listopadu 2017 | 16:21 — Lukáš Bauer
Dosud neznámý druh modré tarantule byl objeven v deštném pralese jihoamerického státu Guyana. Tento druh jedovatého pavouka je nádherně zbarvený kobaltově modrou barvou.
V pralese Jižní Ameriky byl objeven nový druh jedovatého pavouka / Internet

Nově objevená tarantule je dalším z desítek nových druhů, které byly objeveny při průzkumu národního parku Kaieteur v povodí řeky Potaro. Podle vědců se jedná o důležitý objev zdůrazňující místní rozmanitou biodiverzitu, která je již léta v ohrožení.

Nedávno průzkumný tým oznámil raritní objev v podobě 30 nových druhů živočichů, kteří byli objeveni v jediné oblasti tohoto rozsáhlého parku. Mezi nové přírůstky patřilo několik vzácných rostlin, krabi, krevety, žáby, několik vážek a vodní brouci.

Nejvýznamnějším objevem byla pro vědce modrá tarantule, kterou objevil jeden z pracovníků týmu náhodou během jasné měsíční noci. Když se zadíval ve svitu měsíce na strom, spatřil zářivou kobaltovou modř.

„Nejprve jsem to ignoroval, protože jsem se domníval, že se jedná o oční odlesk nějakého zvířete, ale pak jsem se vrátil a uviděl tuto nezvykle zbarvenou tarantuli. Na první pohled jsem poznal, že takový druh dosud není popsán,“ uvedl její objevitel Andrew Snyder.

Modré tarantule jsou známy z Asie, ale ty nejsou tak výrazně zbarvené. Nově objevený druh z Jižní Ameriky je odlišný a navíc se každý z těchto pavouků zbarvuje pomocí naprosto odlišné techniky.

K přesnému určení druhu je nutné provést další výzkum, ale z fotografií se vědci domnívají, že se může jednat o čeleď Ischnocolina. Snyder s jeho kolegy nyní bude pracovat na detailním popsání nového druhu tarantule.

Vědci v této oblasti vytrvale operují zejména ve snaze zabránit zničení zdejšího ekosystému. V oblasti Guyana totiž léta probíhá těžba zlata, která má na svědomí výrazné znečištění a úbytek druhů vlivem používání rtuti a jiných těžkých kovů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Boeing pracuje na tajném projektu, jenž by měl zcela změnit budoucnost letectví

Mačkáte snad ještě tlačítka na ovladači? Ovládejte...

Svatý grál vraků: U Floridy byl vyplaven na pláži unikátní...

Jak si ozvučit celý byt, nebo dokonce i dům, bez drátů a...

Chytrá aplikace Echo usnadní hledat ztracené děti: Chcete...

Dobrá zpráva pro majitele iPhonů: Google prý dluží...

Nejsilnější změřené zemětřesení v historii trvalo jen...