V jihoamerickém pralese byl objeven neznámý druh modré tarantule

Věda a technika 24. listopadu 2017 | 16:21 — Lukáš Bauer
Dosud neznámý druh modré tarantule byl objeven v deštném pralese jihoamerického státu Guyana. Tento druh jedovatého pavouka je nádherně zbarvený kobaltově modrou barvou.
V pralese Jižní Ameriky byl objeven nový druh jedovatého pavouka / Internet

Nově objevená tarantule je dalším z desítek nových druhů, které byly objeveny při průzkumu národního parku Kaieteur v povodí řeky Potaro. Podle vědců se jedná o důležitý objev zdůrazňující místní rozmanitou biodiverzitu, která je již léta v ohrožení.

Nedávno průzkumný tým oznámil raritní objev v podobě 30 nových druhů živočichů, kteří byli objeveni v jediné oblasti tohoto rozsáhlého parku. Mezi nové přírůstky patřilo několik vzácných rostlin, krabi, krevety, žáby, několik vážek a vodní brouci.

Nejvýznamnějším objevem byla pro vědce modrá tarantule, kterou objevil jeden z pracovníků týmu náhodou během jasné měsíční noci. Když se zadíval ve svitu měsíce na strom, spatřil zářivou kobaltovou modř.

„Nejprve jsem to ignoroval, protože jsem se domníval, že se jedná o oční odlesk nějakého zvířete, ale pak jsem se vrátil a uviděl tuto nezvykle zbarvenou tarantuli. Na první pohled jsem poznal, že takový druh dosud není popsán,“ uvedl její objevitel Andrew Snyder.

Modré tarantule jsou známy z Asie, ale ty nejsou tak výrazně zbarvené. Nově objevený druh z Jižní Ameriky je odlišný a navíc se každý z těchto pavouků zbarvuje pomocí naprosto odlišné techniky.

K přesnému určení druhu je nutné provést další výzkum, ale z fotografií se vědci domnívají, že se může jednat o čeleď Ischnocolina. Snyder s jeho kolegy nyní bude pracovat na detailním popsání nového druhu tarantule.

Vědci v této oblasti vytrvale operují zejména ve snaze zabránit zničení zdejšího ekosystému. V oblasti Guyana totiž léta probíhá těžba zlata, která má na svědomí výrazné znečištění a úbytek druhů vlivem používání rtuti a jiných těžkých kovů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Čeká nás doba ledová? Podle vědců budou nejbližší erupce sopek ničivější než dosud

Přichází první smartphone, jenž vám skutečně může...

V Texasu staví 150 metrů pod zemí obrovské tisícileté...

Existovala alternativa k vytvoření Československa? Nebylo...

Romantické praskání ohně v domácím krbu vás může...

Zbavte se hotovosti: Budoucnost představují platební náramky,...

Řešíte každý měsíc splátky leasingu? Váš vůz přitom...