Na Zemi dochází základní stavební materiál – písek. Vědci varují před celosvětovým kolapsem

Věda a technika 11. září 2017 | 13:03 — Lukáš Bauer
Nová vědecká studie varuje před vážným ekologicko–ekonomickým problémem v podobě výrazného úbytku přírodního písku. V budoucnu může tato hrozba znamenat zhroucení světových ekonomik i vážné enviromentální důsledky.
Písek tvoří až tři čtvrtiny celkového množství vytěženého materiálu na naší planetě / Shutterstock

Vědci ve své poslední publikaci varují před dalším ekologickým problémem způsobeným lidskou činností. Tentokrát se však nejedná o globální oteplování, ale překvapivě o těžbu písku, základního stavebního kamene stavebnictví, sklářství a dalších oborů. Vzhledem ke stále rostoucí poptávce po využívání přírodních zdrojů, se písek a štěrk staly nejvíce vytěženou skupinou materiálů po celém světě. Vědci zároveň varují, že je velice těžké tuto činnost v globálním měřítku kontrolovat.

Nekontrolovatelná těžba těchto surovin může znamenat vznikající problém s významnými socio-politickými, ekonomickými a environmentálními dopady. Podle vědců totiž písek a štěrk představují v celosvětovém měřítku 68–85 % z 59 miliard tun materiálu, který je každoročně vytěžen z povrchu Země a tento podíl se velice rychle zvyšuje.

Studie přitom prokázala, že nadměrná těžba písku může mít velice negativní vlivy na prostředí ve kterém žijeme. V některých oblastech již vedla ke ztrátě zvířecích i rostlinných druhů, k socio–politickým konfliktům a v neposlední řadě k degradaci přírodního prostředí nebo nadměrné erozi.

Jako příklady dopadu nekontrolované těžby písku vědci uvádějí rozsáhlou destabilizaci pobřeží, jenž přispěla k ničivějším důsledkům tsunami, která v roce 2004 zasáhla Srí Lanku. Stejná lidská činnost je také zodpovědná za problémy se zásobami vody v deltě Mekongu, kde je písek těžen takzvanou „písečnou mafií“ a představuje zde vážný problém se kterým se snaží bojovat místní vláda.

Zpráva OSN z roku 2014 uvádí, že lidé vytěží více než 40 miliard tun štěrku a písku ročně – tradičně z lomů, řek a pobřežních oblastí. Varující přitom je, že toto množství představuje dvojnásobek sedimentu, které vyprodukují všechny řeky světa. Problém je zejména v tom, že spotřeba několikrát převyšuje přirozenou schopnost obnovy a dochází tak k destabilizaci přirozeného povrchového prostředí.

Odborníci zároveň navrhují opatření, která by tomuto neblahému vlivu měla zabránit, převážně v podobě recyklace těchto materiálů, ke které dnes téměř nedochází.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zadáváte PIN na vašem notebooku? Pokud máte model od HP, tak si dejte nejenom na svá data pozor

NASA již brzy oznámí průlomový objev na poli exoplanet

Češi mají konečně dostupných více než 40 milionů...

Blíží se čas, kdy se nukleární fúze stane regulérním...

Velmi levná sluchátka nejen pro pařmeny! Povedený design s...

Byla objevena nejvzdálenější supermasivní černá díra,...

Malé a odolné přehrávače Pioneer pro skutečné hudební...