Nejstarší led nalezený v Antarktidě odhalí vědcům prastaré tajemství!

Věda a technika 18. srpna 2017 | 14:30 — Lukáš Bauer
Ledové jádro Antarktidy pro lidstvo představovalo unikátní soubor klimatýckých dějin Země a vědci tak mohli nahlédnout až 800 tisíc let zpět. Existují samozřejmě i další způsoby, jak vědci mohou nahlédnout do historie naší planety. Například nánosy sedimentů v mořích, ale v ledu se ukrývají opravdu jedinečné detaily.
Ledy hluboko v arktickém jádru ukrývají tajemství z milionů let historie naší planety / Shutterstock

Několik vědeckých skupin brázdí Antarktidu s cílem najít co nejstarší ložisko ledu a dozvědět se ještě více z minulosti naší planety. Ještě nedávno byly nalezeny nejstarší „ledové archivy,“ díky kterým mohli vědci nahlédnout přibližně osm set tisíc let zpět.

Odhodlání vědců dozvědět se více o naší planetě je obrovské, a proto v současné době stále vyhledávají za pomoci vrtných zařízení nová ložiska, která by mohla ukrývat led milion nebo více let starý.

Existuje však arktická skupina, která používá zcela odlišnou metodu lokalizace prastarých ledových oblastí, díky které získala výrazný náskok nad ostatními. Místo aby vyhledávala místa, kde se hluboko pod povrchem nachází led, zaměřuje se na vzácné oblasti, kde byl led z hlubin vytlačen na povrch. Již v minulosti tato skupina objevila vzorky staré více než jeden milion let.

Nedávno na tiskové konferenci odhalila neuvěřitelné výsledky jejich druhého bádání a přinesla základní data o klimatu Země staré 2,7 milionu let, čímž překonala svůj původní rekord téměř trojnásobně.

Vědecký tým uvedl, že led je poměrně polámaný a pomíchaný s kusy ledu starými zhruba 800 tisíc až 1 milion let, takže určit přesné množství vzorku a také stáří zabere vědcům poměrně dlouhou dobu. Vědci ale již nyní určili vzorek starý až 2,7 milionu let, který v současné době analyzují a určují přesné stáří na základě izotopů argonu. Následně budou získávat data o hodnotách a koncentracích skleníkových plynů zachycených ve vzduchové bublině a také zkoumat ukazatele o teplotě oceánu.

Jedním z důvodů, proč jsou pro vědce tyto vzorky tolik atraktivní je skutečnost, že intervaly, kdy na Zemi byla doba ledová, se před 1,2 milionem let výrazně změnily a odborníci pátrají potom, co bylo příčinou. Vědecký tým na závěr konference uvedl, že od třetího pokusu očekává ještě daleko starší vzorky ledu, než mají nyní.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu