Největší amatérská ponorka na světě se potopila! Policie nyní hledá záhadnou novinářku, která je možnou obětí

Věda a technika 14. srpna 2017 | 16:25 — Lukáš Bauer
Největší amatérská ponorka na světě, která patřila do opensource projektu Copenhagen Suborbitals, nyní leží na dně moře. Její designér a dánský vynálezce Peter Madsen je nyní vyšetřován dánskými úřady pro podezření z trestného činu.
Ameatérsky vyrobená ponorka UV3 Nautilus během prvních námořních zkoušek v roce 2008. / Internet

Ponorka UV3 Nautilus byla třetí a největší plavidlo tohoto typu, které neziskový klub vlastnil, jehož samotná výroba stála v přepočtu asi pět milionů korun. Celý projekt má navíc za cíl, vybudovat suborbitální raketu vypuštěnou z mořské hladiny. Plavidlo se tak například v minulosti podílelo na přesouvání mořské odpalovací platformy Sputnik k určené pozici.

Nautilus je poháněn dvěma vznětovými motory, pokud je na hladině a elektromotory napájenými z baterií v případě, že je pod vodou. Přestože je ponorka určena pro čtyř člennou posádku, ovládat celé plavidlo dokáže i jedna osoba z řídící místnosti.

V roce 2011 plavidlo vyžadovalo zákonnou revizi, avšak opravy stály více, než si mohlo vedení projektu dovolit. Proto byla klubem v roce 2013 zahájena kampaň s názvem Indigo, která měla získat finanční prostředky a vrátit ponorku na vodu.

Kampaň však nebyla příliš úspěšná, a proto nakonec plavidlo převzal jeho designér Madsen, který na své náklady dokončil potřebné opravy. Jeho úsilí přitáhlo pozornost tisku a za Madsenem údajně přijela novinářka jednoho britského deníku udělat rozhovor.

Madsen s ní byl údajně viděn 10. srpna v odpoledních hodinách na Refshaleském ostrově východně od Kodaně.

Následující den v ranních hodinách přijala kodaňská policie hlášení střediska pro záchrannou koordinaci (JRCC), že se plavidlo Nautilus nevrátilo ze své cesty, která byla hlášena jako zkušební plavba. Asi o sedm hodin později JRCC získalo informaci, že ponorku spatřila stráž v zátoce Køge a její posádka údajně rozhlasem informovala, že pluje do přístavu. Do přístavu však nikdy nedorazila a v 11 hodin se z neznámých důvodů potopila.

„Rutinní problém s balastovou nádrží, se bohužel z ničeho nic stal problémem fatálním,“ uvedl Madsen pro televizní kanál TV2, poté co byl zachráněn motorovým člunem a dopraven do přístavu. Zároveň také uvedl, že měl štěstí, protože se zrovna nacházel ve věži. Kdyby byl v podpalubí, neměl by šanci se z ponorky dostat.

Madsen ale k překvapení policie nezmínil nic o ženě, která s ním byla krátce před zahájením plavby viděna. Když se ho policie na ženu zeptala, tvrdil, že ji vysadil tam odkud odjížděli. Nikdo však nebyl schopen ženu identifikovat a ověřit, zda je v pořádku.

Policie tak stále pátrá po ženě, o níž se domnívá, že mohla být obětí na palubě potopeného plavidla. Přestože se ponorka nachází pouze 7 metrů pod hladinou, potápěči zatím nebyli z technických důvodů schopni vrak plavidla prozkoumat a ověřit, zda se zde nenachází nějaké další osoby.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak skrýt citlivé informace v náhledech příchozích notifikací na obrazovce vašeho smartphonu?

Čtečka otisků prstů přímo v displeji začíná být...

Fontána magmatu nalezena pod Yellowstonem, NASA ji chce chladit...

Astronomové pozorovali díky gravitační čočce unikátní...

Spoluzakladatel WhatsAppu Brian Acton vyzývá lidi, aby si...

Za tři roky bude 40 % smartphonů vybaveno 3D kamerami:...

Stále více smartphonů disponuje umělou inteligencí: Již...