NASA v 70. letech pracovala na tajných návrzích. Fotografie byly nyní zveřejněny! Co Američané skrývali?

Věda a technika 27. července 2017 | 08:08 — Lukáš Bauer
Nejmenovaný astronom objevil a po letech zveřejnil obrázky NASA, které zachycují představy vědců o vesmírných stanicích budoucnosti. Nejdená se sice o skutečné plány, ale NASA se v 70. letech zabývala studiemi těchto vesmírných kolosů.
Dalších 9 fotografií v galerii
Obrázky, které zachycují představy vědců o rozsáhlých vesmírných centrech ze 70.let / Internet

Všechny návrhy, které si můžete prohlédnout v galerii, jsou nápadité představy výtvarníků ve spolupráci s vědci NASA, které zahrnují jezera, travnaté plochy, lesy i města. Návrhy byly zpracovány v sedmdesátých letech minulého století a publikovány v časopise Public Domain Review.

„V sedmdesátých létech princetonský fyzik Gerard O'Neill s pomocí výzkumného centra NASA a Stanfordské univerzity uspořádal sérii letních studií vesmírných stanic, které zkoumaly možnosti existence lidí v obřích vesmírných koloniích,“ uvedl v publikaci časopis. Překrásné návrhy obsahovaly stanice s kapacitou přibližně pro deset tisíc lidí.

Na výkresech je také zobrazena futuristická kosmická stanice „Stanford torus,“ což je obrovský kruhový objekt, který by mohl být domovem až pro 140 000 vesmírných obyvatel.

Některé návrhy byly doplněny i o technické informace. Například některé vesmírné stanice byly navrženy tak, aby se otáčely kolem centrální osy, která by měla simulovat gravitaci. Vědci ovšem později přišli na to, že tento model by nebyl funkční, protože odstředivé síly by přilepily vše spíše ke stěnám stanice, než aby působily směrem dolů na Zemi.

Nároky na výstavbu a financování podobných vesmírných stanic jsou dnes technologicky i ekonomicky nepředstavitelné. Vědci spočítali, že výstavba takové stanice, jakou je „Stanford torus,“ která je zachycena na jedné kresbě, by bylo potřeba nejméně 11 milionů tun materiálu. Ten by tak musel být pravděpodobně vytěžen z měsíce. Dnes nám však stále nezbývá, než čekat na pokrok v kosmických technologiích.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nové nařízení EU změní internet: Končí svobodné vyjádření názoru v kyberprostoru?

Víte, jak vlastně funguje potrubní vlak jedoucí téměř...

Nejznámější světový vizionář se potýká neustále s...

Démoni podle amerického profesora psychiatrie existují: Zlo je...

Na těchto záhadách si vylámaly zuby již stovky vědců a...

Vyšší dávky vitamínu D by měly podle lékařů výrazně...

Čeští vědci vyvinuli zcela nový typ vlákna, jež je...