Stratolaunch: Podívejte se na největší letadlo světa s unikátní konstrukcí!

Věda a technika 12. června 2017 | 17:23 — Lukáš Bauer
Bizarně vyhlížející stroj s názvem Stratolaunch je v současné době největším letadlem světa. Tento letoun, který na první pohled vypadá, jakoby byl svařen ze dvou letadel, má rozpětí křídel více než 100 metrů, 28 kol a šestici obrovských motorů.
Dalších 5 fotografií v galerii
Rozpětí křídel tohoto létajícího obra je více než 100 metrů / Internet

Za vývojem obřího letounu, který je určen k vynášení raket do stratosféry, stojí spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen. Minulý týden bylo letadlo představeno v hangáru Space Port v Kalifornii, kde je nyní připraveno k zahájení série pozemních testů.

Pozoruhodný stroj měří na délku 76 metrů, je přibližně 15 metrů vysoký a rozpětí křídel má více než 100 metrů, což z něj dělá největší letadlo současnosti. Užitečné zatížení letounu je neuvěřitelných 250 tun, které jsou vyneseny do oblak šesticí motorů, podobně jako je to u Boeing 747.

Stratolaunch je primárně určen k transportu raket do stratosféry, odkud budou již po své ose pokračovat do vesmíru. Celé letadlo je navrženo tak, aby mohlo nést raketu na spodní straně středového křídla a uvolnilo ji ve výšce asi 11 km.

Díky tomuto systému vynášení raket lze ušetřit obrovské náklady spojené s odpalem rakety z pozemského kosmodromu. „Stratolaunch, nabídne našim zákazníkům konzistentní, flexibilní a životaschopnou alternativu k běžným pozemským raketám,“ uvedl Allen.

Snahou projektu Stratolaunch je vytvořit levnější dopravu na oběžnou dráhu a umožnit tak umístění více družic pro výzkum a monitoring. Zatím však není zcela jasné jak si budou stát náklady na vzlet Stratolaunch oproti technologiím konkurenčních společností jako SpaceX nebo Blue Origin.

Půjdou-li testy nového letounu podle plánů, obrovský stroj by mohl vzlétnout k obloze již koncem roku 2019. Detailní fotografie nového letounu si můžete prohlédnout v galerii.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pasivní kouření marihuany je stejně nebezpečné jako u cigaret, následky ovšem trvají podle vědců déle

Miliony robotických mikroskopů s umělou inteligencí budou...

Za pár let půjde vysílat myšlenky na delší vzdálenosti,...

Jak skrýt citlivé informace v náhledech příchozích...

Čtečka otisků prstů přímo v displeji začíná být...

Fontána magmatu nalezena pod Yellowstonem, NASA ji chce chladit...

Astronomové pozorovali díky gravitační čočce unikátní...