Stratolaunch: Podívejte se na největší letadlo světa s unikátní konstrukcí!

Věda a technika 12. června 2017 | 17:23 — Lukáš Bauer
Bizarně vyhlížející stroj s názvem Stratolaunch je v současné době největším letadlem světa. Tento letoun, který na první pohled vypadá, jakoby byl svařen ze dvou letadel, má rozpětí křídel více než 100 metrů, 28 kol a šestici obrovských motorů.
Dalších 5 fotografií v galerii
Rozpětí křídel tohoto létajícího obra je více než 100 metrů / Internet

Za vývojem obřího letounu, který je určen k vynášení raket do stratosféry, stojí spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen. Minulý týden bylo letadlo představeno v hangáru Space Port v Kalifornii, kde je nyní připraveno k zahájení série pozemních testů.

Pozoruhodný stroj měří na délku 76 metrů, je přibližně 15 metrů vysoký a rozpětí křídel má více než 100 metrů, což z něj dělá největší letadlo současnosti. Užitečné zatížení letounu je neuvěřitelných 250 tun, které jsou vyneseny do oblak šesticí motorů, podobně jako je to u Boeing 747.

Stratolaunch je primárně určen k transportu raket do stratosféry, odkud budou již po své ose pokračovat do vesmíru. Celé letadlo je navrženo tak, aby mohlo nést raketu na spodní straně středového křídla a uvolnilo ji ve výšce asi 11 km.

Díky tomuto systému vynášení raket lze ušetřit obrovské náklady spojené s odpalem rakety z pozemského kosmodromu. „Stratolaunch, nabídne našim zákazníkům konzistentní, flexibilní a životaschopnou alternativu k běžným pozemským raketám,“ uvedl Allen.

Snahou projektu Stratolaunch je vytvořit levnější dopravu na oběžnou dráhu a umožnit tak umístění více družic pro výzkum a monitoring. Zatím však není zcela jasné jak si budou stát náklady na vzlet Stratolaunch oproti technologiím konkurenčních společností jako SpaceX nebo Blue Origin.

Půjdou-li testy nového letounu podle plánů, obrovský stroj by mohl vzlétnout k obloze již koncem roku 2019. Detailní fotografie nového letounu si můžete prohlédnout v galerii.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Vyšší dávky vitamínu D by měly podle lékařů výrazně snížit riziko vzniku rakoviny prsu

Čeští vědci vyvinuli zcela nový typ vlákna, jež je...

Černé díry jsou podle vědců ve skutečnosti kolize červích...

Na našich silnicích ji dnes potřebuje každý řidič: Co by...

Máte pocit, že vám chce váš pes něco sdělit? Je to...

Mimozemské formy života se mohou podle NASA ukrývat až na 121...

Muži ze „západní“ civilizace mají podle studie stále...