Záhadná planeta, která je žhavější než většina hvězd!

Věda a technika 07. června 2017 | 08:30 — Lukáš Bauer
Vědci objevili neobvyklou planetu, která je žhavější než většina známých hvězd. Ojedinělá planeta z helia má na povrchu teplotu více než 4000 °C, což je téměř teplota našeho Slunce. Tento objev nutí vědce z celého světa se znovu zamyslet nad významem slova „planeta“.
Obrovská heliová planeta je žhavá téměř jako naše Slunce / Internet

Planeta známá pod označením KELT–9b je plynový obr, složený převážně z helia, který je přibližně 3 krát větší než Jupiter, největší planeta naší sluneční soustavy. Oproti Jupiteru má však asi 2x menší hustotu, protože její atmosféra se vlivem obrovské teploty silně rozpíná.

Velký podíl na denní teplotě přes 4300 °C, která je na povrchu planety má její mateřská hvězda KELT–9, která je v současné době jednou z nejžhavějších známých hvězd, s teplotou dvakrát převyšující teplotu našeho Slunce. Tato hvězda je vzdálena asi 650 milionů světelných let v souhvězdí Cygnus. Vlastnosti noční strany plynové planety jsou stále zahaleny tajemstvím - molekuly se tam mohou vytvořit, ale pravděpodobně jen dočasně.

Planeta je také pevně vázána ke své hvězdě, což znamená, že má vždy stejnou tvář a stejně jako náš Měsíc, nikdy neukazuje svou odvrácenou stranu směrem k Zemi.

KELT–9b se však také nachází v extrémní blízkosti této velmi žhavé hvězdy a denní strana je tak neustále bombardována silnými hvězdnými erupcemi a zářením. Díky velmi krátké oběžné dráze této heliové planetě trvá pouze dva dny, než oběhne kolem své hvězdy.

Další velkou zvláštností je způsob, jakým planeta kolem své hvězdy obíhá. Planeta totiž místo rovníku spíše koluje kolem pólů, což je velmi neobvyklé a vědci přesně nevědí, čím je to způsobeno.

„Není nám zatím jasné jak KELT-9b přišel ke své zvláštní oběžné dráze, ale kromě toho, že je neobvykle blízko, ještě obíhá kolem pólů, což je trochu komické. Opravdu si lze těžko představit, jak se to stalo,“ řekl s úsměvem Justin Crepp, profesor fyziky.

Odsouzena k záhubě

Vědci na základě dat předpokládají, že planeta v takové blízkosti nemůže existovat příliš dlouho, vlivem neustálého odpařování její atmosféry do prostoru, což způsobuje viditelný světelný ocas, který se line daleko za planetou. Díky tomuto zvláštnímu jevu připomíná KELT–9b spíše kometu, která podle odhadů ztrácí asi 10 miliard gramů hmoty za vteřinu.

Pokud má tedy KELT–9b skalnaté jádro, může být „vyvařeno“ v nehostinnou horninu, kterou je například Merkur. Mnohem pravděpodobnější scénář je však ten, že tuto planetu její mateřská hvězda pohltí.

Objev byl učiněn již v roce 2014, když se vědci nejprve domnívali, že jsou svědky srážky dvou planet. Až později se zjistilo, že se jedná o takto neobvyklý a bizarní planetární systém.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vládní konsolidační balíček výrazně omezil volnočasové benefity pro zaměstnance

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu