Jeden z posledních funkčních počítačů Apple I se vydražil za mnohem méně než se předpokládalo

PC a Mobil 31. května 2017 | 08:27 — Lukáš Bauer
Minulý týden uskutečněná aukce jednoho z několika posledních funkčních počítačů Apple I vynesla jeho majiteli pouze 110 tisíc eur, tedy asi 3 miliony korun. Novým majitelem se stal německý inženýr, který sbírá vzácná zařízení.
Další 4 fotografie v galerii
První počítač, který prodávali zakladatelé Apple – Steve Jobs a Steve Wozniak / Internet

Minulou sobotu proběhla dlouho avizovaná aukce jednoho z posledních funkčních zařízení tohoto typu, které se na světě nachází. Aukční prodej historického počítače Apple I, o kterém jsme již v minulosti psali, proběhl v aukční síni Breker, kterou vlastní sběratel a dražitel technologických zajímavostí Uwe Breker.

Navzdory předpokladům odborníků i sběratelů z celého světa , se však tento unikát, který je po více než 40. letech stále schopný provozu, prodal „pouze“ za 110 tisíc eur, což je v přepočtu kolem 3 milionů korun.

Podle Brekera to jasně naznačuje, že značný nárůst cen těchto zařízení po Jobsově smrti v roce 2011 je u konce. Krátce po smrti zakladatele Apple se totiž stejná zařízení v podobné kondici prodávala minimálně dvakrát dráž. Nejúspěšnější aukce identického počítače vynesla v roce 2013 jeho majiteli 516 tisíc eur (v přepočtu 14 milionů korun).

Apple I je tak vzácný zejména proto, že jich bylo vyrobeno pouhých 200 kusů a provozu schopných je jich na světě již velmi málo. Druhým aspektem, který má pro sběratele obrovskou hodnotu je ten, že na výrobě tohoto počítače se fyzicky přímo podílel Steve Jobs a Steve Wozniak. Aby mohli financovat jeho výrobu, museli dokonce prodat svoji starou dodávku VW a také Jobsovu kalkulačku HP-65.

Novým majitelem, který zvítězil v sobotní aukci s cenovkou 110 tisíc eur se stal německý inženýr, který sbírá jedinečná a vzácná zařízení. Spolu se samotným počítačem, získal také originální manuál, potvrzení o přijetí a další hodnotné dokumenty.

„Apple I byl jednou z prvních příležitostí dostat se ke skutečnému osobnímu počítači, protože do té doby byly pouze počítače obrovských rozměrů, které byly pro domácí použití nevhodné,“ řekl jeho původní majitel John J Dryden, který ho koupil v roce 1976. Na originální pracovní provedení těchto prvních osobních počítačů se můžete podívat v galerii.

Dryden uvedl, že loučení s počítačem bylo těžké, ale prý přišel jeho čas a nyní může sloužit někomu kdo ho opravdu potřebuje. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Online gangy přeprodávají ukradená bankovní hesla přímo na běžných diskusních fórech

Evropou se šíří nový škůdce, je sice krásný, ale velmi...

Evropská unie jde po internetu: Skončí svobodné...

Víte, jak vlastně funguje potrubní vlak jedoucí téměř...

Nejznámější světový vizionář se potýká neustále s...

Démoni podle amerického profesora psychiatrie existují: Zlo je...

Na těchto záhadách si vylámaly zuby již stovky vědců a...